DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest IBS?

2025-06-04
Czym jest IBS?

IBS (irritable bowel syndrom) to inaczej zespół jelita drażliwego - przewlekła choroba, z którą zmaga się coraz więcej Polaków. Jej głównym objawem jest ból brzucha, najczęściej występujący wraz z innymi dolegliwościami. Dzięki odpowiedniej diecie i farmakoterapii można nieco załagodzić uciążliwe symptomy IBS. Poznaj więcej szczegółów!

Po czym rozpoznać IBS?

Osoby zmagające się z zespołem jelita drażliwego zwykle zgłaszają charakterystyczne objawy. Oprócz bólu brzucha często pojawiają się zaburzenia rytmu wypróżnień - nierzadko naprzemiennie występują zaparcia i biegunki. Sam ból brzucha najczęściej jest zlokalizowany w dolnej części po lewej stronie lub w podbrzuszu. Zdarza się, że do tego objawu dochodzą nudności, wymioty lub zgaga. Czasami chory dodatkowo zmaga się z bólem głowy, zaburzeniami nastroju i ciągłym uczuciem zmęczenia. Do częstych objawów można też zaliczyć śluz w kale oraz wzdęcia brzucha. 

Co jest przyczyną zespołu jelita drażliwego?

Trudno jednoznacznie ocenić, co może być przyczyną IBS. Specjaliści podkreślają, że zespół jelita drażliwego zazwyczaj powoduje kilka czynników. Niekiedy choroba jest skutkiem zaburzeń w obszarze osi mózg-jelito - zwykle w przypadku osób intensywnie reagujących na stres. Przyczyną mogą być również dysfunkcje w zakresie perystaltyki jelit, w tym problemy z wydzielaniem hormonów regulujących procesy trawienne. Lekarze podkreślają, że IBS nierzadko dotyka osoby często stosujące antybiotykoterapię, ponieważ długotrwałe leczenie antybiotykami może upośledzać skład mikrobioty jelitowej. Ponadto, zespół jelita drażliwego może też być skutkiem bakteryjnej biegunki infekcyjnej.

Na czym polega leczenie IBS?

Leczenie zespołu jelita drażliwego najczęściej sprowadza się do zwalczenia czynnika, który powoduje niepokojące objawy. Przykładowo, jeśli to stres jest główną przyczyną IBS, lekarz może zalecić terapię psychologiczną. W wielu przypadkach skuteczna okaże się farmakoterapia, między innymi z zastosowaniem trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych łagodzących dolegliwości bólowe czy preparatów o działaniu rozkurczowym. Znamienną kwestią w leczeniu IBS jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Warto jak najczęściej sięgać po produkty bogate w błonnik rozpuszczalny, w tym świeże warzywa i owoce, otręby owsiane czy nasiona babki. Istotne jest także, aby ograniczyć spożywanie produktów o wysokiej zawartości fruktozy, sacharozy i laktozy. Ponadto, należy unikać pokarmów wzdymających i pikantnych dań. Trzeba też pamiętać o przestrzeganiu regularnego spożywania posiłków oraz unikaniu kawy i alkoholu. 

W leczeniu IBS pomocne okażą się także wybrane suplementy diety. Przykładem są kapsułki Dicoflor Ibsium, które wzbogacają mikroflorę jelitową u osób z wrażliwym układem pokarmowym. Preparat może być stosowany u dzieci i dorosłych. Alternatywą mogą być tabletki Doppelherz Med na drażliwe jelita, skutecznie zwalczające takie dolegliwości, jak wzdęcia, biegunki i bóle brzucha. Warto też zwrócić uwagę na preparaty z maślanem sodu, które regulują procesy trawienne.

Podsumowanie

Zadbaj o zdrowie jelit, aby skutecznie przeciwdziałać objawom IBS. Jeśli będziesz przestrzegać odpowiednio zbilansowanej diety, możesz znacznie ograniczyć pojawianie się nieprzyjemnych symptomów. Zastanów się również nad wdrożeniem suplementacji, szczególnie gdy zależy Ci na wzbogaceniu mikroflory jelitowej. 

pixel