DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Infekcje dróg moczowych- co musisz o nich wiedzieć

2022-05-05
Infekcje dróg moczowych- co musisz o nich wiedzieć

Uważaj, bo złapiesz wilka - jak mówiły nasze babcie. Dzisiaj już wiemy, że siedzenie na zimnym betonie i niskie temperatury nie mają bezpośredniego wpływu na zapalenie pęcherza. Faktem jest, że infekcje dróg moczowych zdarzają się częściej kobietom niż mężczyznom, co wynika z różnic w budowie anatomicznej układu moczowego. Okazuje się także, że są zakażeniem, które połowie społeczeństwa zdarza się przynajmniej raz w życiu.

Układ moczowy człowieka składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Do najczęstszych infekcji zaliczamy zakażenie układu moczowego (ZUM), zapalenie pęcherza oraz zakażenie nerek.

Skąd zakażenia dróg moczowych?

Sprawcą większości infekcji dróg moczowych jest pałeczka okrężnicy nazywana potocznie pałeczką kałową czyli Escherichia coli. Za pozostałe infekcje odpowiadają inne drobnoustroje m.in. grzyby, wirusy, chlamydie oraz dwoinka rzeżączki. Patogeny te zwykle są przenoszone drogą płciową. Przyczyną zakażenia może być również niewłaściwa higiena oraz nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych i utrudniony odpływ moczu z pęcherza i nerek. Zalegający mocz jest idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii, które jednocześnie nie są wymywane z jego strumieniem.

Co sprzyja zachorowaniu?

W normalnych warunkach mocz jest jałowy, co oznacza, że nie zawiera żadnych bakterii, grzybów ani wirusów. Mikroorganizmy zakażające układ moczowy wnikają do niego najczęściej przez cewkę moczową lub, co zdarza się rzadko, trafiają do niego z krwią.
Kobiety są bardziej podatne na zakażenia układy moczowego (ZUM) względu na budowę cewki moczowej, która jest krótka, szeroka i prosta oraz na małą odległość pomiędzy odbytem, a ujściem cewki moczowej.

Inne powody, które sprzyjają zachorowaniu to:

  • zaniedbanie oraz nieprawidłowa higiena w okolicy krocza,

  • podrażnienie okolicy ujścia cewki moczowej związane z aktywnością seksualną

  • częste korzystanie z publicznych kąpielisk,

  • choroby tj. kamica dróg moczowych, refluks pęcherzowo-moczowodowy oraz zaburzenia neurologiczne utrudniające oddawanie moczu,

  • cukrzyca,

  • cewnikowane pacjentów, którzy nie mogą samodzielnie oddawać moczu,

  • zaburzenia odporności,

  • ciąża.

Objawy infekcji dróg moczowych

Do typowych objawów zakażeń układu moczowego (ZUM) i zapalenia pęcherza moczowego zaliczamy pieczenie lub ból w okolicy cewki moczowej oraz podczas oddawania moczu, parcie na pęcherz oraz potrzeba częstego oddawania moczu i pobolewanie w dole brzucha.
Czerwone lub ciemnobrunatne zabarwienie moczu, spowodowane obecnością krwi (krwiomocz) może być wynikiem zapalenia błony śluzowej pęcherza. Gorączka, powyżej 38°C, prawie zawsze pojawia się gdy dochodzi do zakażenia nerki. Dodatkowo, może występować ból w okolicy nerki, po jednej lub obu stronach, nudności i wymioty. Objawy zakażenia nerki mogą wystąpić po kilku dniach obecności objawów zapalenia pęcherza, jeżeli nie było ono leczone.

Co robić, gdy mamy objawy infekcji dróg moczowych?

W przypadku wystąpienia objawów związanych z infekcjami dróg moczowych w pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny oraz wskazania leczenia. Najprawdopodobniej wskazane będzie wykonanie badania moczu oraz czasem dodatkowo badania krwi. Po otrzymaniu wyników badań, diagnoza nie powinna sprawiać kłopotu lekarzowi.

Leczenie zakażeń układu moczowego

Istotna, przy leczeniu infekcji dróg moczowych, jest szybka reakcja i wprowadzenie leczenia oraz dodatkowego wsparcia, aby zwiększyć skuteczność terapii.
Lekarz ordynuje odpowiednio dobraną farmakoterapię. Zwykle jest to lek z grupy chemioterapeutyków lub antybiotyk. Objawy ustępuję zazwyczaj już kilka dni po zastosowaniu kuracji (czasem 2 -3 dni), ale pamiętajmy o tym aby dokończyć leczenie według wskazań. Nie należy przerywać terapii po ustąpieniu dolegliwości, bo może to sprzyjać nawrotom zakażenia.

Dodatkowym wsparciem leczenia infekcji dróg moczowych jest zwiększenie podawania płynów, najlepiej wody, ale można się też wspomagać naturalnymi sokami np. z żurawiny lub z pokrzywy.
Dodatkowo może stosować zioła w postaci naparów lub tabletek. Wybierajmy te preparaty, które mają w swoim składzie pokrzywę, brzozę, nawłoć, pietruszkę czy skrzyp polny.
Pomocna może być również suplementacja witaminą C lub preparatami, które są jej źródłem, bo witamina C zakwasza mocz, co również ogranicza namnażanie się bakterii. Naturalnym źródłem witaminy C są owoce żurawiny wielkoowocowej. Dodatkowo żurawina hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej układu moczowego przez co blokuje namnażanie się tych mikroorganizmów i przyspiesza ich wydalanie, co jest pożądane podczas leczenia zakażenia dróg moczowych.
Warto pamiętać, aby podczas infekcji nie dopuszczać do wychłodzenia organizmu, dlatego ciepłe okłady, termofor oraz koc to nasi przyjaciele w walce z tą infekcją.

Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Jeżeli mamy skłonność do występowania infekcji dróg moczowych warto zastanowić się nad wdrożeniem profilaktyki. Picie dużej ilości płynów oraz przyjmowanie ziołowych preparatów wspierających prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych może znacznie ograniczyć ryzyko kolejnych infekcji. Tak jak w przypadku leczenia pomocna będzie tutaj żurawina, która wpływa na optymalizację pH moczu, ponadto żurawina, jak wykazano w szeregu testów klinicznych, ma właściwości antyadhezyjne: utrudnia bakteriom przyczepianie się do nabłonka dróg moczowych. Owoce żurawiny są także silnym antyoksydantem. Dlatego najczęściej stosuje się ją w profilaktyce i leczeniu infekcji dróg moczowych. Innymi substancjami wykorzystywanymi w profilaktyce ZUM są wyciągi z dyni zwyczajnej, pietruszki czy wierzbownicy drobnokwiatowej, które działają głównie moczopędnie, powodując mechaniczne wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych.

 

 

Polecane

pixel