Witamina D - kompendium suplementacji

Niedobór witaminy D może skutkować wieloma poważnymi chorobami, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie w organizmie jej prawidłowego poziomu. Naturalnie możemy czerpać ją ze słońca lub dostarczać wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą. Zazwyczaj jednak nawet regularna ekspozycja na promienie słonecznie nie jest w tym zakresie wystarczająco efektywna, dlatego warto dodatkowo pamiętać o suplementacji. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak prawidłowo suplementować witaminę D!
Kiedy należy suplementować witaminę D?
Wiele osób uważa, że witaminę D należy przyjmować wyłącznie w okresie jesienno-zimowym, gdy znacznie trudniej jest pozyskać ją ze słońca. W chłodniejsze dni zasłaniamy ciało wieloma warstwami, przez co promienie słońca nie mogą wniknąć do skóry i tym samym nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować pod ich wpływem wystarczającej ilości witaminy D. Z tego względu niewątpliwie właśnie jesienią i zimą warto suplementować jej wyższe dawki. Nie oznacza to jednak, że wiosną i latem możemy całkowicie zrezygnować z suplementacji. Specjaliści zalecają, aby w naszym klimacie przyjmować witaminę D przez cały rok - choć w przypadku częstej ekspozycji na słońce można zmniejszyć jej dawkę.
Od czego zależy zalecana dawka witaminy D?
Nie sposób jednoznacznie określić, ile jednostek witaminy D należy przyjmować, aby suplementacja okazała się skuteczna. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, w tym ewentualnych czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do niedoborów. Ponadto, dawka musi być dostosowana do wieku. W przypadku noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia zaleca się stosowanie 400 j.m. Niemowlęta do pierwszego roku życia mogą już przyjmować do 800 j.m. Wraz z wiekiem dziecka dawkę należy zwiększać - przykładowo, u dzieci 10-letnich w okresie od października do kwietnia można stosować dawkę 1000 j.m. Z kolei młodzieży oraz dorosłym do lat 65. w analogicznym okresie zaleca się przyjmowanie do 2000 j.m. W przypadku osób starszych do 75. roku życia dawkę można zwiększyć do 4000 j.m. i stosować przez cały rok, jeśli w okresie wakacyjnym seniorzy nie przebywają na słońcu wystarczająco długo.
Suplementacja witaminy D musi być także dostosowana do szczególnych potrzeb organizmu. Kobiety w ciąży powinny zażywać do 2000 j.m., ale dokładną dawkę należy ustalić po sprawdzeniu poziomu witaminy D w organizmie. Zwiększone dawki suplementacji trzeba też wdrożyć w przypadku współwystępujących czynników ryzyka niedoboru. Wskazaniem może być chociażby stosowanie niektórych leków (w tym przeciwpadaczkowych czy przeciwretrowirusowych), wcześniactwo, długotrwałe karmienie piersią oraz niektóre choroby przewlekłe (np. choroby jelit, zaburzenia odżywiania, niedoczynność i nadczynność tarczycy, upośledzenie umysłowe, wrodzone wady serca czy padaczka).
Podsumowanie
Zadbaj o swoją kondycję zdrowotną i pamiętaj o regularnym suplementowaniu witaminy D. Jeśli nie masz pewności, jaka dawka okaże się wystarczająca w Twoim przypadku, możesz oznaczyć jej poziom podczas morfologii. Zdecyduj się na skuteczną suplementację - szeroki wybór zalecanych środków znajdziesz w naszej aptece. Oferujemy witaminę D w kapsułkach oraz postaci płynnej, co pozwala idealnie dostosować suplement do indywidualnych preferencji.