DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy zrobić test ciążowy? Jak zrobić to dobrze?

2022-08-18
 Kiedy zrobić test ciążowy? Jak zrobić to dobrze?

Jeśli kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, należy jak najszybciej to potwierdzić lub wykluczyć. Ciąża jest stanem szczególnym. Czasem trzeba zrezygnować z różnych aktywności zawodowych i prywatnych, dla dobra dziecka. Im szybciej kobieta potwierdzi swoje przypuszczenia, tym lepiej.   Jakie objawy powinny skłonić kobietę do zrobienia testu ciążowego?

Pierwszym, podstawowym objawem, który sugeruje, że kobieta może być w ciąży, jest brak miesiączki. Postęp medycyny sprawił, że dzisiaj skuteczność antykoncepcji jest naprawdę wysoka. Kobiety z powodzeniem korzystają z pigułek, spirali, implantów, wraz z partnerem używają prezerwatyw. Nie istnieje jednak metoda, która daje 100% pewność. Zatem u każdej współżyjącej kobiety, w przypadku, kiedy miesiączka się spóźnia, trzeba wziąć pod uwagę możliwość ciąży.

Często zdarza się, że kobiety we wczesnej ciąży cierpią na nudności i wymioty. Piersi stają się niezwykle wrażliwe na dotyk. Zmienia się odczuwanie smaków i zapachów. Dotychczas ulubione perfumy, swoje bądź partnera, stają się niezwykle drażniące, pojawia się wstręt do uwielbianych wcześniej potraw. Kobiety narzekają także na zmęczenie, senność, zmiany nastrojów, skłonność do płaczu.  

Kiedy jest najlepszy czas na zrobienie testu ciążowego?

Jeśli chodzi o czas, w którym należy wykonać test ciążowy, najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie się do informacji, jakie podaje producent. Z reguły jednak zaleca się wykonanie takiego domowego testu, zakupionego w aptece, nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki. Niektóre dziewczyny, zwłaszcza młode, niedoświadczone, bez odpowiedniej wiedzy o swoim ciele i cyklu miesiączkowym, wykonują testy ciążowe już kilka dni po stosunku bez zabezpieczenia. Takie postępowanie nie ma sensu. Test pokaże wynik negatywny, jednak do zapłodnienia i tak mogło dojść. Jeśli jajeczko zostało zapłodnione, to musi upłynąć około 6 dni, aby zawędrowało do macicy. Później zarodek zagnieżdża się w endometrium. Dopiero wtedy można mówić o pojawieniu się hormonu beta-hCG we krwi i moczu, a właśnie ten hormon jest wykrywany przez testy ciążowe. Poziom hormonu beta-hCG można zbadać również poprzez badanie krwi i najlepiej zrobić to około 10 dni po stosunku. Badanie krwi jest bardzo wiarygodnym potwierdzeniem ciąży.

Jak dobrze wykonać test ciążowy, aby nie mieć wątpliwości co do wyniku?

Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o poprawne wykonanie testu ciążowego, jest stosowanie się do instrukcji przekazanej przez producenta. Wiele kobiet zastanawia się, jaka pora dnia jest najbardziej odpowiednia na zrobienie testu. Jeśli kobieta ma wybór, zdecydowanie lepiej jest zrobić test rano, niezwłocznie po wstaniu z łóżka. Wtedy stężenie hormonu beta-hCG w moczu jest najwyższe. Jeśli wykonanie testu rano nie jest możliwe, należy odczekać około 4 godzin od poprzedniego oddania moczu. Wtedy wynik testu będzie najbardziej wiarygodny. Czasem zdarza się, że kobieta w czasie cyklu wykonuje test owulacyjny, by rozpoznać czas płodny.  

Test wyszedł pozytywny... I co dalej?  

Pozytywny wynik testu ciążowego powoduje różne reakcje. Część kobiet przeżywa radość, szczęście, ich marzenie się spełniło. Jednak dla niektórych pań będzie to ogromny stres, panika, rozczarowanie, ponieważ nie planowały w danym momencie życia zostać matką. Najważniejsze, to jak najwcześniej znaleźć się pod fachową opieką lekarza ginekologa, który zleci niezbędne badania i w razie potrzeby przepisze lekarstwa oraz witaminy. Nie wolno również zapominać o stanie psychicznym przyszłej mamy. 

Polecane

pixel