DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Elektrolity - co to dokładnie i jak rozpoznać niedobór?

2023-11-29
Elektrolity - co to dokładnie i jak rozpoznać niedobór?

Utrzymanie właściwego poziomu elektrolitów jest niezbędne, aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niestety, często jesteśmy narażeni na ich niedobór, na przykład po przebytej infekcji. Gwałtowny spadek elektrolitów skutkuje między innymi osłabieniem, drżeniem mięśni czy problemami trawiennymi. Sprawdź, po czym dokładnie można rozpoznać ich niedobór!

Czym są elektrolity?

Elektrolity to jonowa postać minerałów (w tym sodu, wapnia, magnezu i potasu), które wydziela nasz organizm. Znajdują się w osoczu, krwi oraz płynach tkankowych. Musisz wiedzieć, że odpowiedni poziom elektrolitów jest niezbędny, aby zadbać o zdrowie. Warto podkreślić, że mają one kluczowy wpływ na wiele funkcji w organizmie. Przede wszystkim regulują gospodarkę wodno-elektrolitową oraz pracę układu krwionośnego. Odpowiadają również za przewodzenie impulsów nerwowych. Odgrywają też kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu mięśniowego. Niedobory elektrolitów mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych związanych z ogólnym osłabieniem organizmu.

Jak rozpoznać niedobór elektrolitów?

Jednym z głównych objawów niedoboru elektrolitów jest osłabienie i senność. Co więcej, na skutek utraty kluczowych minerałów organizm gorzej radzi sobie z aktywnością fizyczną. Do charakterystycznych symptomów zaliczamy także rozdrażnienie i nagły spadek energii. Objawem niedoboru elektrolitów mogą być również problemy trawienne, w tym nawracające biegunki lub zaparcia spowodowane zachwianą równowagą wodno-elektrolitową. Znamiennym symptomem jest także spadek apetytu. Ponadto, osoby zmagające się z niedoborem elektrolitów często skarżą się na bóle głowy oraz zawroty, co wiąże się z zaburzeniem pracy układu krwionośnego. Z tego powodu należy liczyć się nawet z ryzykiem omdlenia, jeśli poziom kluczowych dla zdrowia minerałów przez dłuższy czas nie ulega poprawie. Warto też wspomnieć o charakterystycznych objawach związanych z upośledzoną pracą układu mięśniowego - niedobór elektrolitów bardzo często bowiem prowadzi do mimowolnego drżenia i skurczów mięśni.

Co zrobić w przypadku niedoboru elektrolitów?

Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór elektrolitów, należy jak najszybciej je uzupełnić. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności musisz zadbać o nawodnienie organizmu. Najlepiej sięgnij po wodę wysoko-zmineralizowaną oraz produkty bogate w potas, sód, wapń i magnez. Warto też wypić sok pomidorowy, który jest bogatym źródłem potasu. Można też postawić na gotowe preparaty w formie tabletek rozpuszczalnych w wodzie. Tego typu produkty pomogą szybko uzupełnić niedobory, poprawiając ogólne samopoczucie. Jeśli intensywnie trenujesz, wybierz elektrolity dla sportowców, na przykład Allnutrition Electrolytes w postaci musujących tabletek.

Podsumowanie

Niedobór elektrolitów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto zaopatrzyć się w suplementy wspomagające ich uzupełnienie. Oferujemy preparaty w formie rozpuszczalnych saszetek i tabletek o różnych smakach. W sprzedaży znajdziesz między innymi produkty dedykowane seniorom, dzieciom, jak i sportowcom.

pixel