DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak objawia się zespół chronicznego zmęczenia?

2024-01-24
Jak objawia się zespół chronicznego zmęczenia?

Od dłuższego czasu czujesz się wycieńczony i nawet dłuższy sen nie przynosi ukojenia? Jeśli nie zmagasz się z poważnymi schorzeniami, być może to uczucie jest spowodowane CFS, czyli zespołem chronicznego zmęczenia. Sprawdź, jakie są jego główne objawy i zastanów się, czy nie powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty.


Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Na początku warto zastanowić się, co tak naprawdę kryje się pod terminem zespołu chronicznego zmęczenia (CFS). Pojęcie to oznacza chorobę wieloukładową, której głównym objawem jest stan skrajnego wyczerpania. Zespół chronicznego zmęczenia może być spowodowany na przykład intensywnym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Często wywołuje go również choroba przewlekła bądź czynniki genetyczne. Warto podkreślić, że skuteczne leczenie jest uzależnione przede wszystkim od właściwego zdiagnozowania przyczyny wystąpienia CFS.

 

Skrajne wycieńczenie - główny objaw zespołu chronicznego zmęczenia

CFS objawia się przede wszystkim poczuciem skrajnego wycieńczenia i złego samopoczucia, które nie jest spowodowane fizycznymi dolegliwościami. Warto podkreślić, że w przypadku zespołu chronicznego zmęczenia takie uczucie trwa co najmniej przez pół roku. Wiele chorych określa je jako obezwładniające, skutecznie uniemożliwiające podjęcie aktywności fizycznej lub umysłowej. Zazwyczaj idzie w parze z problemami z zasypianiem - większość osób skarży się bowiem na uporczywą bezsenność, która wpływa na problemy z pamięcią i utrzymaniem koncentracji. Warto podkreślić, że osoba zmagająca się z CFS zazwyczaj nawet po niewielkim wysiłku czuje się bardzo wycieńczona.


Fizyczne objawy CFS

Objawem zespołu chronicznego zmęczenia mogą być także fizyczne dolegliwości. Chorzy często narzekają przede wszystkim na bóle mięśni i stawów. Co więcej, zazwyczaj mają problemy z zasypianiem, a do tego również nierzadko zmagają się z uporczywymi migrenami. Ponadto, chroniczne zmęczenie może także przejawiać się objawami grypopodobnymi, w tym z bólem gardła, dreszczami, podwyższoną temperaturą ciała czy kaszlem. Charakterystyczne jest również pojawienie się dolegliwości żołądkowych. Niektórzy chorzy cierpią na biegunki lub zaparcia, a u innych CFS objawia się głównie bólem brzucha. Warto też wspomnieć o często pojawiającej się tkliwości w obszarze węzłów chłonnych.


Poczucie dezorientacji przy CFS

Osoby zmagające się z zespołem chronicznego zmęczenia zazwyczaj skarżą się także na poczucie dezorientacji. Jest to związane ze spadkiem koncentracji oraz problemami z pamięcią. Ponadto chory często czuje się zagubiony i ma trudności z orientacją w terenie. Objawy te nierzadko dodatkowo nasilają problemy z ostrością widzenia.


Podsumowanie

Jeżeli podejrzewasz u siebie zespół chronicznego zmęczenia, zgłoś się do lekarza rodzinnego, który ustali kolejne etapy leczenia. Być może konieczne będzie skorzystanie z pomocy terapeuty, abyś mógł lepiej radzić sobie z codziennymi problemami. Pamiętaj, że lekarz może także zalecić leczenie farmakologiczne z zastosowaniem środków przeciwdepresyjnych lub kortykosteroidów.

pixel