DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak skompletować domową apteczkę pierwszej pomocy?

2023-09-06
Jak skompletować domową apteczkę pierwszej pomocy?

Zależy Ci na skompletowaniu domowej apteczki pierwszej pomocy, która świetnie sprawdzi się w nagłych przypadkach? Koniecznie powinieneś uwzględnić w niej materiały opatrunkowe oraz podstawowe leki. Nie zapomnij także o sprzęcie medycznym. Poznaj więcej szczegółów!

Materiały opatrunkowe w domowej apteczce

Do domowej apteczki pierwszej pomocy koniecznie należy dołączyć materiały opatrunkowe. Musisz zaopatrzyć się w plastry o różnej wielkości, gazę opatrunkową, bandaż, kompresy jałowe i chustę trójkątną. Ważnym elementem są również opaski elastyczne i jednorazowe rękawiczki. Z myślą o szybkim złagodzeniu obrzęków warto też dodać do apteczki tak zwane kompresy żelowe, które można wykorzystać jako grzejący lub chłodzący opatrunek.

Środki farmakologiczne do domowej apteczki - co wybrać?

W Twojej domowej apteczce pierwszej pomocy muszą znaleźć się też leki stosowane w nagłych przypadkach. Przede wszystkim należy umieścić w niej środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Dobrym wyborem będą preparaty na bazie ibuprofenu lub paracetamolu.

Oprócz nich w apteczce powinny znaleźć się środki przeciwbiegunkowe, na przykład z aktywnym węglem lub loperamidem. Należy do niej także dołączyć elektrolity na wypadek odwodnienia organizmu. Istotnym elementem apteczki są również tabletki i maści przeciwalergiczne. Ponadto, trzeba w niej umieścić leki na objawy przeziębienia lub grypy. Warto tutaj wymienić zarówno ogólne środki na grypę, na przykład w saszetkach, jak i leki na konkretne dolegliwości (np. na kaszel, ból gardła, katar). W domowej apteczce powinno też znaleźć się miejsce na medykamenty o działaniu uspokajającym oraz ułatwiającym zasypianie. Należy również przechowywać w niej preparaty na problemy żołądkowe i sól fizjologiczną. Ważnym elementem domowej apteczki muszą być także maści o działaniu miejscowym na stłuczenia, oparzenia i obrzęki.

Sprzęt medyczny i dodatkowe wyposażenie

Oprócz leków i materiałów opatrunkowych kluczowym elementem domowej apteczki pierwszej pomocy powinien być także podstawowy sprzęt medyczny. Warto wymienić przede wszystkim termometr (najlepiej nowoczesny model, na przykład bezdotykowy na podczerwień) oraz aparat do mierzenia ciśnienia. Dodatkowo zaleca się, aby dołączyć do apteczki inhalator. Koniecznie należy także umieścić w niej niewielkie nożyczki do cięcia opatrunków. W przypadku sprzętu medycznego musisz upewnić się, że działa on prawidłowo. Na wszelki wypadek zaopatrz się w baterie na zmianę, aby w razie potrzeby szybko je wymienić w ciśnieniomierzu czy termometrze.

Sprawdź, czy Twoja domowa apteczka jest kompletna!

Na koniec warto podkreślić, że leki i opatrunki wchodzące w skład domowej apteczki pierwszej pomocy należy na bieżąco uzupełniać. Pamiętaj też, aby regularnie sprawdzać terminy ważności medykamentów. Zadbaj o to, aby środki farmakologiczne były dostosowane do potrzeb Twoich domowników, uzupełniając apteczkę o bardziej specjalistyczne leki, na przykład na konkretny rodzaj alergii pokarmowej.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel