DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zadbać o swój cholesterol?

2024-01-31
Jak zadbać o swój cholesterol?

Masz problemy z podwyższonym poziomem cholesterolu? W takim razie najwyższy czas na zmianę diety! Dzięki odpowiednio zbilansowanym posiłkom uda Ci się w szybkim czasie obniżyć wartości LDL. Pamiętaj, że jego stężenie zmniejszysz także za pomocą leków lub suplementów diety. Poznaj więcej szczegółów!


Dieta na obniżenie cholesterolu - co warto wiedzieć?

Dla Twojego zdrowia najgroźniejszy jest tak zwany zły cholesterol, czyli LDL. Zbyt wysoki poziom to jedna z kluczowych przyczyn między innymi udaru, miażdżycy lub zawału serca. Warto zatem kontrolować jego wartość, jednocześnie dbając o zachowanie wysokiego HDL, czyli dobrego cholesterolu. Co należy wyeliminować z codziennego menu, aby obniżyć LDL? Przede wszystkim ważne jest zrezygnowanie z palenia papierosów, jak i częstego spożywania alkoholu, ponieważ to może powodować wzrost cholesterolu. Należy także ograniczyć spożywanie cukrów prostych, które znajdziemy między innymi w pączkach lub słodkich batonikach. Istotne jest również, aby zrezygnować z tłustego mięsa wieprzowego i zastąpić je na przykład chudymi rybami. Musisz też unikać spożywania w nadmiernej ilości wysokoprocentowego mleka oraz masła. Pamiętaj jednocześnie, że dieta wspomagająca utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu powinna być bogata w warzywa, produkty zbożowe oraz oleje roślinne.


Styl życia a cholesterol

Nie tylko dieta wpływa na poziom cholesterolu, ale także prowadzony przez Ciebie styl życia. Musisz pamiętać przede wszystkim o regularnej aktywności fizycznej - najlepiej ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut. Jeśli z różnych przyczyn nie możesz uprawiać sportu, zastąp treningi na przykład długimi spacerami. Należy podkreślić, że na większe ryzyko wysokiego cholesterolu wpływa nadwaga, dlatego szczególnie osoby otyłe powinny codziennie oddawać się różnym formom aktywności fizycznej. Przyczyną podwyższonych wartości LDL bywa także stres - ważne jest zatem, aby na co dzień unikać stresujących sytuacji.


Zadbaj o swój cholesterol z pomocą leków

Sama zmiana stylu życia oraz diety mogą być niewystarczające, szczególnie jeśli genetycznie masz skłonności do wysokich wartości cholesterolu. W tym przypadku konieczne jest skorzystanie z porady specjalisty, który może przepisać leki ze statynami o wysokiej skuteczności w zwalczaniu LDL i trójglicerydów. Nierzadko zamiast silnych medykamentów lepszym rozwiązaniem będą preparaty przeciwcholesterolowe dostępne bez recepty. Do tej grupy należy zaliczyć suplementy z monakoliną, które wykazują działanie podobne do statyn. Przykładem są chociażby kapsułki LipiForma Plus, dodatkowo zawierające ekstrakt z czosnku wspomagający utrzymanie prawidłowego poziomu lipidów we krwi. Aby obniżyć poziom cholesterolu możesz też sięgnąć po preparaty dostarczające kwasów tłuszczowych z grupy omega - nawet 2g dziennie wystarczą, aby poziom trójglicerydów obniżył się o około 30%.

Podsumowanie

Zadbaj o swoje zdrowie i regularnie sprawdzaj poziom cholesterolu we krwi. Jeśli masz tendencję do podwyższonych wartości LDL, zastanów się nad wdrożeniem odpowiedniej suplementacji. Szeroki wybór preparatów bez recepty znajdziesz w naszej aptece - zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą!

pixel