Inkontynencja- wszystko co musisz wiedzieć o NTM
Nietrzymanie moczu to dość wstydliwy problem, w którym zmaga się więcej osób, niż można by było przypuszczać. Niestety wielu chorych nie zgłasza się z tym problemem do lekarza i nie rozpoczyna właściwego leczenia, które nawet jeżeli nie usunęłoby całkowicie wstydliwych objawów, to przynajmniej pozwoliłoby na ich złagodzenie. Jak leczyć efektywnie nietrzymanie moczu? Kto w szczególności narażony jest na wystąpienie tej krępującej przypadłości?
Skąd się bierze nietrzymanie moczu?
Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu to powszechny problem dotyczący nie tylko natury fizycznej, ale również emocjonalnej czy społecznej. To wstydliwa przypadłość, w związku z czym wiele osób nie chce o niej rozmawiać nawet z lekarzem.
Z nietrzymaniem moczu zmagają się głównie kobiety (po 50. roku życia, inkontynencja dotyka co trzeciej kobiety), znacznie rzadziej zmagają się z tym mężczyźni, co oczywiście nie oznacza, że ich ta przypadłość nie spotyka wcale.
Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny. Najczęstsza to zaburzenia w funkcjonowania jednego z elementów układu moczowego. Ryzyko wystąpienia przypadłości jest zwiększone przez następujące czynniki: - nadwagę, - otyłość, - cukrzycę, - przebyte ciąże i porody siłami natury, - choroby neurologiczne, - predyspozycje genetyczne, - choroby neurologiczne. Wielu specjalistów uważa, że nietrzymanie moczu może pojawiać się także w wyniku nadmiernego stosowania używek, przeciążającej organizm aktywności fizycznej czy niewłaściwej diety.
Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
NTM to z pewnością krępująca przypadłość, jednak dla własnego zdrowia należy zgłosić się z nią do specjalisty, który wdroży stosowne leczenie (zachowawcze lub operacyjne). Jedną z najpopularniejszych metod zachowawczego leczenia nietrzymania moczy są specjalne ćwiczenia trenujące mięśnie dna miednicy, stosowana jest również elektrostymulacja i terapia behawioralna mająca na celu zmianę zachowań związanych z oddawaniem moczu.
W leczeniu zachowawczym, specjaliści poza ćwiczeniami stosują również farmakoterapię, zachęcają także swoich pacjentów do tego, by zmienili nieco swój styl życia, między innymi poprzez porzucenie używek czy zredukowanie nadprogramowych kilogramów.
NTM to niekomfortowa przypadłość, dlatego osoby, które się z nią zmagają, aby nieco ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, mogą sięgnąć po majtki chłonne, pieluchomajtki, wkłady anatomiczne, podkłady, prześcieradła czy specjalne cewniki. W codziennej pielęgnacji sprawdzi się również dobra maść, która będzie skutecznie chroniła przed oparzeniami. W przypadku leczenia nietrzymania moczu lekarze w większości przypadków w pierwszej kolejności stosują leczenie zachowawcze. Jeśli nie przyniesie ono oczekiwanych rezultatów, wówczas konieczne jest wdrożenie innych metod - najczęściej przeprowadzany jest po prostu zabieg operacyjny. W wielu sytuacjach sprawdzają się zabiegi pętlowe polegające na wprowadzeniu specjalnych taśm podtrzymujących cewkę moczową lub podwieszenia szyi pęcherza moczowego. Przeprowadzanie zabiegu to jeszcze nie koniec leczenia, w dalszym ciągu należy stosować odpowiednie ćwiczenia i nie zapominać o profilaktyce nietrzymania moczu.