DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wykonać domowy test na HIV?

2023-06-07
Jak wykonać domowy test na HIV?

Jeśli obawiasz się, że możesz być nosicielem wirusa HIV, to koniecznie przeprowadź test na jego obecność. Zanim udasz się do laboratorium i poddasz się profesjonalnemu badaniu, warto sprawdzić seropozytywność we własnych czterech ścianach. Dzięki domowemu testowi na HIV możesz w komfortowych warunkach zweryfikować swoje przypuszczenia. Sprawdź, jak poprawnie należy go wykonać!  

Kiedy można wykonać domowy test na HIV?  

Przede wszystkim warto pamiętać, że wyniki domowego testu na HIV nie zawsze są wiarygodne. Szczególnie jeśli został on przeprowadzony zbyt szybko od dnia, w którym mogło nastąpić zarażenie. Ważne jest, aby odczekać co najmniej trzy miesiące od ryzykownej sytuacji - w przeciwnym wypadku uzyskany wynik może być fałszywie negatywny.

Domowy test na HIV – jak wykonać krok po kroku?  

Dzięki gotowym zestawom do testowania przeprowadzenie w domowych warunkach badania na obecność HIV jest bardzo proste. W opakowaniu powinny znaleźć się następujące elementy: wspornik, autotest, instrukcja, rozcieńczalnik, plaster, lanceta, kompres oraz chusteczka dezynfekująca. Na początku należy położyć wspornik na płaskiej powierzchni, wyjąć dawkę rozcieńczalnika i wepchnąć ją na dno wspornika.  

Następnie musisz dokładnie umyć i wysuszyć dłonie. Za pomocą chusteczki dezynfekującej należy też przetrzeć czubek palca. Jeśli skóra na palcu jest już sucha, można przystąpić do nakłucia. W tym celu trzeba zdjąć przezroczystą nakrętkę z lancety, a następnie przyłożyć lancetę czerwoną stroną do palca - z taką siłą, aby poczuć wbijanie się igły. Teraz wystarczy ścisnąć czubek palca i wytrzeć chusteczką pierwszą kroplę krwi. Dopiero druga, większa kropla nadaje się do badania - należy wciągnąć ją pipetą.  

Na ostatnim etapie musisz chwycić test pipetą w dół i umieścić go na wsporniku - w taki sposób, aby przedostać się przez dawkę rozpuszczalnika. Należy wcisnąć test z większą siłą, aż do stwierdzenia trzech poziomów oporu. Po minucie na teście będzie widoczny różowy pasek.

Odczytywanie wyników domowego testu na HIV  

Wynik domowego testu na HIV należy odczytać dokładnie po 15 minutach od jego wykonania. Jeśli widać na nim tylko jedną linię kontrolną, test wyszedł negatywnie i prawdopodobnie jesteś seronegatywny. Jeżeli natomiast na teście widnieją dwie linie (kontrolna i testu), może to oznaczać seropozytywność.  

Czy domowy test na HIV jest w pełni wiarygodny?  

Na koniec warto podkreślić, że wynik domowego testu na HIV zawsze należy potwierdzić badaniami przesiewowymi oraz testem wykonanym w laboratorium. Chociaż jego wiarygodność ocenia się na ponad 98%, trzeba liczyć się z ryzykiem błędu. Niekiedy wynik może być fałszywy, ponieważ test był przechowywany w niewłaściwych warunkach lub po prostu został użyty po terminie ważności.

pixel