DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nietolerancja histaminy – jakie są objawy?

2023-09-13
Nietolerancja histaminy – jakie są objawy?

Histamina jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, jednak w przypadku jej zbyt wysokiego stężenia u wielu osób występują objawy nietolerancji. Ich rozpoznanie jest kluczowe, aby postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Poznaj więcej informacji na temat nietolerancji histaminy!

Co to jest histamina?

Na początku warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest histamina. Substancja ta naturalnie występuje w organizmie, a dodatkowo może być przyswajana wraz z niektórymi produktami spożywczymi. Histamina bierze udział w wielu procesach fizjologicznych - wspomaga między innymi proces wydzielania kwasu żołądkowego. Wpływa również na utrzymanie prawidłowego napięcia mięśni gładkich. Ponadto, wspomaga procesy regeneracyjne, przyspieszając gojenie się ran. W naszym organizmie pełni też funkcję neuroprzekaźnika - ma kluczowy wpływ na regulowanie rytmu snu. Wspiera także organizm w walce ze stanami zapalnymi. Niestety, w przypadku zbyt wysokiego stężenia histaminy, u wielu osób mogą pojawić się objawy nietolerancji.

Wyrzut histaminowy - co to oznacza?

Kluczowym pojęciem w kontekście nietolerancji histaminy jest tak zwany wyrzut histaminowy. Za jego bezpośrednią przyczynę uznaje się kontakt z alergenem, czyli na przykład produktem spożywczym, który stanowi bogate źródło histaminy. Podczas wyrzutu jest ona uwalniana w znacznych ilościach z mastocytów, co może prowadzić do konkretnych dolegliwości zdrowotnych.

Jakie są objawy nietolerancji histaminy?

Jednym z najważniejszych objawów nietolerancji histaminy są dolegliwości żołądkowe. Osoby zmagające się z tym problemem często zgłaszają silne bóle brzucha, biegunkę, uczucie wzdęcia, zaparcia oraz uczucie pełności. Charakterystycznym symptomem nietolerancji może być także ból głowy, który pod względem intensywności przypomina migrenę. Wiele osób skarży się również na nawracające duszności, zawroty głowy oraz przyspieszone bicie serca. Problemy z przyswajaniem histaminy można też rozpoznać na podstawie alergii skórnych, w tym zaczerwienienia, swędzącej pokrzywki lub wysypki. Ponadto, do kluczowych objawów zaliczamy rzadki, wodnisty katar, swędzenie i łzawienie oczu, oraz kichanie - takie symptomy łatwo pomylić z alergią na pyłki lub alergią pokarmową. Przy nietolerancji histaminy często mamy do czynienia z problemami z zasypianiem i uczuciem zmęczenia, a kobiety dodatkowo zmagają się z bolesnymi miesiączkami.

Jak rozpoznać nietolerancję histaminy?

Kluczowe objawy nietolerancji histaminy pojawiają się po kontakcie z czynnikiem uczulającym. Aby je dobrze rozpoznać, warto zwracać większą uwagę na to, co jemy. Najlepiej zdecydować się na prowadzenie specjalnego dzienniczka żywieniowego, w którym będziemy opisywać pojawiające się dolegliwości po zjedzeniu konkretnych produktów spożywczych. Na tej podstawie można zacząć wprowadzać dietę eliminacyjną - rezygnacja z produktów wzmagających nietolerancję histaminy często prowadzi do ustąpienia nieprzyjemnych dolegliwości.
Podejrzewasz u siebie nietolerancję histaminy? W takim razie zrezygnuj ze spożywania produktów spożywczych, które są jej bogatym źródłem. Można do nich zaliczyć między innymi czerwone wino, długodojrzewające wędliny, sery pleśniowe, produkty kiszone, szpinak, produkty fermentowane i marynowane śledzie. Zadbaj o swoje zdrowie i przestrzegaj odpowiedniej diety.

Kup polecany suplement diety VegeDAO dla osób z nietolerancją histaminy na naszej stronie:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel