DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prostata tematem tabu?

2023-10-02
Prostata tematem tabu?

Co to jest prostata?

Prostata to inna nazwa gruczołu krokowego, wymiennie nazywana sterczem. Jest nieparzystym narządem męskiego układu płciowego i miejscem powstawania wydzieliny nasiennej. Wydzielina stercza stanowi środowisko pozwalające utrzymać aktywność plemników. Ogólnie produkowana przez prostatę treść stanowi nawet do 30% całej objętości wydobywającego się z prącia podczas ejakulacji nasienia i obecne są w niej m.in.: węglowodany, białka, enzymy i cynk. Ponadto w pęcherzykach nasiennych wytwarzane są hormony tkankowe (prostaglandyny PGE PGF) o skurczowym działaniu miejscowym, wpływającym na ruchliwość plemników.

Gdzie się znajduje?

Gruczoł krokowy położony jest na dnie miednicy mniejszej bezpośrednio poniżej pęcherza moczowego, a tylna część prostaty sąsiaduje natomiast z odbytnicą. Przez miąższ stercza przebiega cewka moczowa oraz przewody wytryskowe. W swoim kształcie i wielkości stercz przypomina kasztana lub orzecha włoskiego. Choroby gruczołu krokowego Gruczoł krokowy stanowi centralny punkt męskiego układu moczowo-płciowego, w którym koncentrują się mechanizmy prawidłowej mikcji i ejakulacji. Schorzenia gruczołu krokowego zagrażają, w sposób pośredni lub bezpośredni, narządom moczowo-płciowym od nerek aż po jądra. Niestety, płeć męska o prostacie przypomina sobie wtedy, gdy rozwija się u nich jakaś choroba gruczołu krokowego.

Na jakie choroby narażony jest gruczoł prostaty?

Do najczęściej spotykanych chorób należy: łagodny przerost prostaty, zapalenie gruczołu krokowego oraz rak prostaty. Łagodny rozrost stercza (z ang. BPH – Benign Prostate Hyperplasia) jest to niezłośliwe powiększenie gruczołu krokowego, które powstaje w skutek nadmiernego mnożenia się komórek prostaty. Powiększający się w wyniku rozrostu gruczoł krokowy uciska sterczową część cewki moczowej dając objawy, które powinny zostać skonsultowane z urologiem.

Objawy łagodnego rozrostu stercza:

  • słaby, przerywany strumień moczu,
  • oddawanie moczu kroplami,
  • trudności z rozpoczęciem mikcji,
  • parcie brzuszne,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego,
  • zatrzymanie moczu.

Mogą również występować pewne cechy podrażnienia pęcherza moczowego wynikające z przerostu prostaty i jego ucisku na cewkę moczową tj.: częstomocz, oddawanie moczu w nocy, parcie naglące, nietrzymanie moczu z parcia oraz ból w czasie mikcji. Przyczyny rozrostu gruczołu krokowego pozostają do końca niewyjaśnione. Wiadomo jednak, że zmiany w budowie prostaty dotyczące jej powiększania występują u połowy mężczyzn po 50-tym roku życia i wzrastają do 90% po 80-tym roku życia. Rak prostaty jest to nowotwór złośliwy, który wywodzi się ze strefy obwodowej gruczołu krokowego. To najbardziej rozpowszechniony nowotwór wśród mężczyzn powyżej 50 roku życia w Polsce i na świecie. Najczęstszym nowotworem gruczołu krokowego jest gruczolakorak występujący w 90% przypadków. Obecna diagnostyka raka stercza pozwala wykryć zmiany we wczesnym jego rozwoju, dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza w przypadku zaobserwowania nieprawidłowych symptomów ze strony układu moczowego oraz układu płciowego u mężczyzn.

Czy możemy wprowadzić działania, które zmniejszą ryzyko wystąpienia chorób prostaty? Już wiemy, że łagodny przerost prostaty dotyka ponad połowę mężczyzn w średnim wieku, dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowej prostaty.

Podstawowa profilaktyka

  • Zrezygnuj ze stosowania używek: nie pal i ogranicz spożycie alkoholu.
  • Zmodyfikuj swoją dietę i zwiększ spożycie produktów zawierających selen, cynk, likopen i nienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Prowadź aktywny tryb życia, najlepiej zażywając ruchu 2 – 3 razy w tygodniu po ok.45 minut.
  • Dbaj o utrzymanie odpowiedniej masy ciała.
  • Prowadź odpowiednią suplementację produktami ziołowymi np. zawierającymi palmę sabalową, śliwę afrykańską, dynię zwyczajną, kukurydzę, pokrzywę zwyczajną czy z likopenem.
  • Co najmniej raz w roku odwiedź urologa i zbadaj swoją prostatę.

Aby utrzymać prostatę w dobrej kondycji warto sięgać po suplementy, które mają na celu wesprzeć działanie gruczołu krokowego, takie jak Prostamedin. Naturalne składniki zawarte w preparacie przyczyniają się do utrzymania zdrowej prostaty oraz wspierają pracę dróg moczowych u mężczyzn (palma sabalowa, wierzbownica, pokrzywa). Dymnica lekarska wspomaga wydalania wody przez nerki. Selen przyczynia się do prawidłowego przebiegu spermatogenezy. Cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu we krwi oraz wspiera funkcje rozrodcze i płodność. Ziele wierzbownicy, owoc aronii i witamina E stanowią ochronę DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Najważniejsza jest jednak profilaktyka oraz wizyta u specjalisty w przypadku wystąpienia powyższych objawów.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel