DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jakiej sytuacji warto rozważyć suplementację omega 3?

2023-10-25
W jakiej sytuacji warto rozważyć suplementację omega 3?

Kwasy omega 3 mają pozytywny wpływ na nasz organizm, dlatego warto jak najczęściej sięgać po produkty spożywcze, które są ich głównym źródłem. Są jednak sytuacje, kiedy należy zastanowić się nad wdrożeniem odpowiedniej suplementacji. Sprawdź, w jakich przypadkach szczególnie warto ją zastosować!

Czym są kwasy omega 3?

Kwasy tłuszczowe omega 3 należą do substancji wielonienasyconych. Można je dostarczyć do organizmu dzięki spożywaniu odpowiednich produktów żywieniowych, ponieważ organizm ich nie wytwarza. Z tego względu ważne jest, aby regularnie spożywać ryby (głównie morskie), orzechy, a także jak najczęściej sięgać po naturalne oleje, w tym lniany lub sojowy. W przypadku diety ubogiej w kwasy należy rozważyć ich suplementację. Na przykład zaleca się suplementacje w przypadku złego cholesterolu, kiedy sama dieta nie wystarczy, aby dostarczyć cennych składników do organizmu. Warto podkreślić, że w niektórych sytuacjach konieczne jest przyjmowanie omega 3 w większych dawkach. Przykładowo, kobietom w ciąży znajdującym się w grupie ryzyka przedwczesnego porodu zaleca się przyjmowanie 1000 mg omega 3 dziennie.

Suplementacja omega 3 u kobiet w ciąży i w okresie karmienia

Kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji mają dwukrotnie większe zapotrzebowanie na kwasy omega 3. W przypadku pań, których dieta jest uboga w ryby, zaleca się suplementację minimum 200 mg na dobę. Należy nadmienić, że kwasy omega 3 mają kluczowy wpływ na rozwój płodu. Wspomagają prawidłowe kształtowanie się mózgu oraz oddziałują na zmysł wzroku. Odgrywają także ważną rolę w rozwoju tkanki kostnej. Mają również wpływ na zwiększenie odporności płodu na zakażenia o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Co więcej, niedobory kwasów omega 3 w okresie ciąży mogą być przyczyną chorób przewlekłych u dzieci, w tym cukrzycy oraz dolegliwości alergicznych.

Omega 3 dla mocnych kości i stawów

Suplementację kwasów omega zaleca się również w przypadku osób, które zmagają się z chorobami o podłożu reumatoidalnym. To świetne rozwiązanie także przy stanach zapalnych kości lub stawów. Warto podkreślić, że kwasy omega 3 dodatkowo wspomagają wchłanianie się wapnia, co wpływa na wzmocnienie układu kostnego. Ich suplementacja jest wskazana również u osób uprawiających sport, u których zwiększa się ryzyko kontuzji.

Przyjmowanie omega 3 w przypadku chorób oczu

Osoby narażone na choroby oczu także powinny rozważyć stosowanie preparatów z kwasami omega 3, o czym często wspominają lekarze. Dzięki suplementacji można przeciwdziałać stanom zapalnym w obrębie siatkówki. Dodatkowo utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasów omega 3 w organizmie zapobiega wielu poważnym schorzeniom, w tym zwyrodnieniu plamki żółtej, które stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób w podeszłym wieku.

Kwasy omega 3 wpływają na układ nerwowy

Kwasy omega 3 przeciwdziałają również chorobom układu nerwowego. Warto zdecydować się na ich suplementację, jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka osób narażonych na Alzheimera. Dzięki przyjmowaniu zalecanej dawki kwasów tłuszczowych można także wpłynąć na procesy myślenia, w tym zapamiętywanie. Ponadto omega 3 stosuje się również wspomagająco w leczeniu depresji, ponieważ kwasy stymulują organizm do wydzielania serotoniny.

Zadbaj o swoje zdrowie - wybierz suplementację omega 3!

Suplementacja omega 3 jest zalecana nie tylko w przypadku chorób oczu, układu nerwowego czy ciąży. Dzięki wielonienasyconym kwasom można również zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, a także obniżyć wartości złego cholesterolu oraz zadbać o zdrową skórę. Jeśli zatem codzienna dieta nie pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu omega 3 w organizmie, zdecyduj się na suplementację.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel