Żywienie medyczne - twój sprzymierzeniec w walce z chorobą
Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Poszczególne pokarmy mogą oddziaływać na organizm w różny sposób. Dieta powinna być zróżnicowana, bogata w składniki odżywcze, dopasowana do aktualnych potrzeb. Zmienia się ona sezonowo, podczas choroby i rekonwalescencji. Kluczowe jest to, aby odżywić organizm, dzięki czemu będzie on prawidłowo funkcjonować, radzić sobie z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Prawidłowe żywienie w przypadku chorych wpływa na skuteczność leczenia, pomaga odzyskać siły i przyspiesza powrót do zdrowia. Organizm musi mieć energię do walki z patogenami i zregenerowania się. W tym celu stosuje się żywienie medyczne.
Na czym polega żywienie medyczne?
Jedzenie dostarcza organizmowi energii i szeregu składników odżywczych, czyli elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Problem pojawia się w przypadku rozwoju choroby, gdy niektóre produkty spożywcze trzeba wyeliminować, zwiększa się także zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Konieczne staje się wprowadzenie pewnych modyfikacji w codziennym jadłospisie, aby wspomóc proces leczenia, uniknąć niedożywienia. Sposobem wspomagania terapii lub metodą leczenia jest żywienie medyczne, które polega na przyjmowaniu przez chorego konkretnych preparatów w postaci żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Może zostać ono wprowadzone już na etapie postawienia diagnozy, podczas leczenia i rekonwalescencji. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje żywienia medycznego: dojelitowe i dożylne. Dobiera się je w oparciu o obecny stan zdrowia pacjenta, możliwe rymowania przez niego pokarmu, zapotrzebowania energetycznego i na pszczelne składniki pokarmowe. Żywienie drogą przewodu pokarmowego polega na podawaniu doustnie konkretnych preparatów odżywczych lub za pomocą zgłębnika/przetoki odżywczej bezpośrednio do żołądka/jelita cienkiego.
W jakich przypadkach warto stosować żywienie medyczne?
Nie ma jednego idealnego sposobu odżywiania, który będzie odpowiedni dla wszystkich. Żywienie w chorobie nierzadko wymaga wykluczenia nie tylko niektórych produktów spożywczych, ale całych ich grup. Jako że organizm każdego człowieka jest inny, najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie indywidualnego systemu żywieniowego z dietetykiem. Niektóre produkty mogą jednym służyć, a innym wręcz szkodzić. Na uwadze trzeba mieć szereg kwestii, aby skomponować posiłki odpowiednie dla osoby zmagającej się z konkretną jednostką chorobową, w zależności od stanu zdrowia chorego i stopień zaawansowania schorzenia.
Żywienie medyczne służy odżywieniu organizmu, przeciwdziała niedoborom składników pokarmowych. Zapobiega niedożywieniu, wspiera leczenie, zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, przyspiesza procesy regeneracyjne. Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego jest pomocna w przypadku pacjentów zmagających się z nagłą utratą masy ciała, trudno gojącymi się ranami, chronicznym brakiem apetytu, z upośledzonym trawieniem pokarmu lub zaburzeniami wchłaniania poszczególnych składników odżywczych. Żywienie medyczne jest polecane w leczeniu onkologicznym, w trakcie rekonwalescencji, po zabiegu operacyjnym, w przypadku niedoborów żywieniowych, podeszłego wieku i spadku odporności, trudności z pokryciem dobowego zapotrzebowania energetycznego.
Jak dobrać odpowiedni preparat?
Niezwykle pomocna jest również opinia dietetyka który, pomoże on dobrać właściwy preparat i doradzi w kwestii jego dawkowania. Zależy to przede wszystkim od płci chorego, jego wieku, masy ciała, zapotrzebowania energetycznego, potrzeb żywieniowych wynikających z przebiegu choroby i leczenia danego schorzenia. Preparaty mogą być wysokoenergetyczne, bez błonnika, z dodatkiem jogurtu, wysokobiałkowe, bez tłuszczu, niskowęglowodanowe, o niskiej lub wysokiej zawartości elektrolitów, bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. W przypadku seniorów świetnie sprawdzają się preparaty odżywcze marki Recomed.