DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bezpieczne opalanie – jak przygotować się na kąpiele słoneczne?  

2022-07-18
Bezpieczne opalanie – jak przygotować się na kąpiele słoneczne?  

Sezon wakacyjny zachęca sporą grupę osób do planowania wypoczynku na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy spędza się czas nad jeziorem, na działce czy w upalnym greckim mieście, należy zadbać o właściwą ochronę skóry.

Słońce bywa zdradliwe i – choć daje wiele radości – trzeba podchodzić do niego z ostrożnością. Jak zaplanować bezpieczne opalanie? Warto wiedzieć, jak przygotować się na nadchodzące lato.  

6 fototypów skóry – dlaczego mamy różne reakcje na działanie promieni słonecznych?

Choć do opalania się należy podchodzić ostrożnie, warto wiedzieć o tym, że nie każdy skazany jest na poparzenia i obolałe ciało po plażowaniu. Reakcja na działanie promieniowania słonecznego jest odmienna u różnych osób – zależy to głównie od fototypu skóry, który się posiada. Jego rodzaj określa się biorąc pod uwagę kolor cery, włosów i oczu oraz reakcję skóry na ekspozycję na słońce. Dzięki tej klasyfikacji można dobrać odpowiednie kosmetyki ochronne i przygotować się do sezonu letniego.   Powstała ona w 1975 roku i stworzył ją dermatolog Thomas B. Fitzpatrick. Na jej podstawie wyróżnić można 6 fototypów skóry:

 - I – celtycki (bardzo jasna karnacja, piegi, włosy blond lub rude, jasny kolor oczu – najczęściej niebieski, skóra się nie opala – zwykle ulega poparzeniu);  

- II – północnoeuropejski (jasna karnacja, włosy w kolorze ciemnego blond lub rude, oczy zielone, niebieskie lub piwne, skóra często ulega poparzeniom, opala się wolno);   

- III – środkowoeuropejski (jasna lub oliwkowa karnacja, włosy w odcieniu ciemnego blond lub brązu, oczy w rożnych kolorach, skóra narażona jest na oparzenia, które jednak nie występują często, opala się łatwo i stopniowo);  - IV – południowoeuropejski (oliwkowa lub lekko brązowa karnacja, oczy i włosy w ciemnym kolorze, skóra szybko uzyskuje ciemną opaleniznę i rzadko ulega poparzeniom);   

- V – azjatycki/północnoafrykański (naturalnie ciemna karnacja, oczy i włosy ciemnego koloru, skóra prawie nigdy nie ulega poparzeniom); 

- VI – afrykański (karnacja ciemnobrązowa lub czarna, podobnie jak oczy i włosy, skóra nigdy nie ulega poparzeniom).     

Osoby o niskim fototypie nie powinny długo przebywać  na słońcu. Konieczne jest także stosowanie kosmetyków ochronnych SPF 50+ lub SPF 30+.

 7 najważniejszych zasad bezpiecznego opalania

Przygotowania do wakacji powinny opierać się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i bliskim. Należy zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych, bowiem to ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Do jakich zasad należy stosować się podczas upalnych dni? Oto kilka z nich.    

1. Miej kosmetyki ochronne zawsze pod ręką

Stosowanie preparatów z filtrem to absolutna podstawa. Na rynku jest spory wybór – wyróżnić można m.in. wodoodporne, w sprayu, w sztyfcie i wiele innych. Dzięki temu nakładanie ich jest szybkie, a trwałość ponadprzeciętna. Kosmetyki zawierają chemiczne lub fizyczne filtry – warto wybierać te, które mają w składzie oba.    

2. Zadbaj o zwiększoną ochronę twarzy

 Nakładaj na twarz krem o wyższym filtrze. Pamiętaj też o okularach przeciwsłonecznych oraz kapeluszu, który nie tylko dodatkowo chroni przed poparzeniem twarzy, ale także zapobiega przegrzaniu głowy i niweluje ryzyko wystąpienia udaru słonecznego.

3. Dobierz kosmetyki ochronne bazując na swoim fototypie skóry

W Polsce najczęściej stosuje się kremy z wysokim filtrem (np. SPF 30 i SPF 50). Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z ich nakładania – nawet, jeśli chcesz się szybko opalić. Dzięki kosmetykom ochronnym skóra opala się stopniowo i bezpiecznie oraz nie ulega poparzeniom.    

4. Zaplanuj porę opalania się

Bezpośrednie wystawianie się na działanie promieni słonecznych w godzinach od 11:00 do 15:00 jest niewskazane. Łatwo wtedy o poparzenia skóry  i udar słoneczny.

5. Nakładaj kosmetyki ochronne kilka razy dziennie  

Nawet wodoodporne produkty z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Smaruj się co 2-3 godziny – szczególnie, jeśli masz kontakt z wodą na plaży i często wycierasz ciało ręcznikiem.

 6. Stosuj kosmetyki z filtrem nawet w cieniu

 W zacienionych miejscach również można narazić się na szkodliwe działanie słońca. Promienie UV odbijają się m.in. od budynków, wody i piasku.

  7. Zadbaj o skórę po opalaniu  

Aby piękna opalenizna utrzymywała się dłużej warto suplementować Beta- karoten. Zapewni on piękną opaleniznę i zredukuje ryzyko wystąpienia przebarwień. Po dniu spędzonym na zewnątrz nałóż balsam kojący, który przyniesie ulgę suchej skórze. Zapobiegnie to powstawaniu podrażnień i zaczerwienień.

pixel