DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ból brzucha - jak rozpoznać typ i jak sobie z nim radzić?

2024-06-26
Ból brzucha - jak rozpoznać typ i jak sobie z nim radzić?

Przewlekły, nagły, a może wyczuwalny po jednej stronie? W zależności od lokalizacji i intensywności ból brzucha może być spowodowany różnymi czynnikami. Warto nauczyć się rozpoznawania najczęściej występujących dolegliwości, aby postawić dobrą diagnozę i trafnie dopasować leki do konkretnych problemów zdrowotnych. Poznaj więcej szczegółów na temat identyfikowania przyczyn bólu brzucha!

 

Krótkotrwały ból brzucha - co może być przyczyną?

Dolegliwości brzucha nierzadko są spowodowane złymi nawykami żywieniowymi. Jeśli zmagasz się z krótkotrwałym bólem odczuwanym w okolicy żołądka lub w całej jamie brzusznej, prawdopodobnie przyczyną może być przejedzenie. W takim przypadku ulgę powinny przynieść napary ziołowe, na przykład z rumianku, pokrzywy czy mięty. Krótkotrwały ból brzucha występuje też po wypiciu na czczo kawy lub alkoholu - aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom, wystarczy nie ulegać szkodliwym nawykom. Przyczyną pojawienia się dyskomfortu w okolicach brzucha mogą być także warzywa wzdymające, takie jak kapusta czy rośliny strączkowe. Również w tym przypadku ulgę powinien przynieść napar ziołowy lub sok z aloesu.

Ból brzucha spowodowany stresem - jak go rozpoznać?

Brzuch może boleć także ze stresu. Jeśli jest on długotrwały, zazwyczaj powoduje nerwicę żołądkową. Nierzadko wiąże się z dodatkowymi objawami, w tym problemami z wypróżnianiem, nawracającą zgagą i nudnościami. Jeżeli ból na podłoże nerwicowe, należy skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry. Warto też upewnić, czy dolegliwości na pewno są spowodowane stresem - przyczyną długotrwałego bólu brzucha mogą być także bakterie Helicobacter pylori. W przypadku wątpliwości najlepiej wykonać test płytkowy na ich obecność.

Umiarkowany ból w górnej części brzucha - jak złagodzić dolegliwości?

Jeśli przyczyną bólu brzucha jest bakteryjne zatrucie pokarmowe lub niestrawność, dolegliwości zwykle odczuwa się w jego górnej części. W przypadku zatrucia są nieco silniejsze i występują w okolicy żołądka, a towarzyszy im rozluźniony stolec. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po leki przeciwbiegunkowe. Należy także pamiętać o nawadnianiu organizmu i przyjmowaniu elektrolitów, które pomogą przywrócić siły po biegunce. Łagodniejszy ból w górnej części brzucha zazwyczaj towarzyszy niestrawności - wówczas najlepiej zastosować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego.

Jak rozpoznać bóle menstruacyjne?

Jeszcze innym typem bólu brzucha jest ból menstruacyjny. Najczęściej ma on charakter skurczowy i występuje przed miesiączką lub w trakcie. Aby go złagodzić, można zastosować leki rozkurczowe lub przeciwbólowe, w tym także preparaty roślinne (np. na bazie głogu). Ulgę przyniosą również ciepłe okładu z zastosowaniem termoforu.

Ostry ból brzucha - jak sobie z nim poradzić?

Czasami ból brzucha jest nagły i ostry - wówczas najczęściej sygnalizuje poważne problemy zdrowotne. Takie objawy są charakterystyczne między innymi w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego - zazwyczaj ból rozpoczyna się w okolicy pępka, a następnie przechodzi na prawą stronę. Wówczas należy wezwać pogotowie, ponieważ konieczne może być leczenie chirurgiczne. Przyczyną nagłego bólu brzucha bywają także: zapalenie pęcherzyka żółciowego, pęknięcie wrzodu, ostre zapalenie trzustki, niedrożność jelit czy ciąża pozamaciczna - również w takich sytuacjach konieczne jest wezwanie pogotowia.

Podsumowanie

Ból brzucha może mieć różne przyczyny, dlatego nie należy go bagatelizować. Jeśli jest nagły i ostry, bezzwłocznie trzeba zadzwonić po pogotowie. W przypadku łagodnych dolegliwości trawiennych lub bólów miesiączkowych można złagodzić nieprzyjemne objawy, stosując ogólnodostępne preparaty.

pixel