DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ciemieniucha - czym jest i jak można sobie z nią radzić?

2024-12-05
Ciemieniucha - czym jest i jak można sobie z nią radzić?

Ciemieniucha to jedna z powszechnych dolegliwości charakterystycznych dla wieku niemowlęcego. Objawia się łuszczącą się skórą i chociaż nie wygląda estetycznie, najczęściej tego typu zmiany nie są uciążliwe dla maluszka. Warto jednak podkreślić, że wymaga ona szczególnej pielęgnacji - na szczęście dzięki odpowiednim kosmetykom można przyspieszyć proces gojenia się ciemnieniuchy i zapobiec poważniejszym dolegliwościom.

Czym jest ciemieniucha?

Czepiec kołyskowy, czyli inaczej ciemieniucha, to łojotokowa zmiana skórna, którą można zaobserwować na głowie niemowlęcia. Niekiedy pojawia się też na twarzy, w okolicach uszu czy na tułowiu. Ciemieniuchę z łatwością można rozpoznać - zazwyczaj ma postać białych lub żółtawych płatków skóry. Zwykle obserwuje się ją u niemowląt od 2 miesiąca życia. Odpadające z główki płaty skóry najczęściej są suche lub tłuste i towarzyszy im nadmierne wydzielanie łoju. Ciemieniucha na ogół ma łagodny przebieg i ustępuje samoistnie, ale należy pamiętać, że brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do wielu problemów skórnych. W skrajnym przypadku czepiec kołyskowy stanowi przyczynę wystąpienia nadkażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Może także prowadzić do erytrodermii, która objawia się widocznym rumieniem, niekiedy z towarzyszącą mu wysypką. Warto podkreślić, że przy odpowiedniej pielęgnacji ciemieniucha samoistnie goi się maksymalnie po kilku tygodniach.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Domowe sposoby mogą być bardzo skuteczne w łagodzeniu ciemieniuchy. Jednym z nich jest smarowanie łusek wazeliną, która delikatnie natłuści suchą skórę i pozwoli pozbyć się martwego naskórka. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie oleju kokosowego - wystarczy wmasować go w wysuszone miejsca, a następnie po 20 minutach delikatnie zetrzeć z główki i umyć włosy odpowiednim szamponem dla niemowląt. Skutecznym sposobem na przyspieszenie gojenia się ciemieniuchy może być również smarowanie skóry głowy masłem shea, które skutecznie natłuszcza i ułatwia wyczesywanie łusek miękką szczoteczką.

Kosmetyki do pielęgnacji ciemieniuchy - co wybrać?

Poza domowymi sposobami warto także w codziennej pielęgnacji sięgnąć po dedykowane kosmetyki. Przykładem jest chociażby zmiękczający żel na ciemieniuchę Emolium, który nawilża i pomaga pozbyć się łusek z główki niemowlęcia. Po zastosowaniu tego kosmetyku skóra staje się znacznie gładsza i przyjemniejsza w dotyku. Podobne działanie wykazuje płyn na ciemieniuchę Linomag na bazie specjalnie dobranych olejków naturalnych. Możesz także zdecydować się na pielęgnację preparatem Olejuszka, który dzięki wielu aktywnym komponentom wpływa hamująco na wydzielanie łoju.

Podsumowanie

Pojawienie się ciemieniuchy nie powinno niepokoić rodziców, ale nawet w przypadku jej łagodnej postaci należy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Dzięki kosmetykom na bazie naturalnych olejków można skutecznie nawilżyć wysuszoną skórę głowy i zapobiec poważnym dolegliwościom. Na koniec warto podkreślić, że w przypadku niegojącej się ciemieniuchy i postępującego zaczerwienienia koniecznie należy udać się do specjalisty.

pixel