DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co zrobić, gdy niemowlak nie toleruje mleka?

2024-03-13
Co zrobić, gdy niemowlak nie toleruje mleka?

Większość niemowląt dobrze toleruje mleko, ale zdarza się, że jest ono źródłem poważnej nietolerancji pokarmowej. Jeśli Twój maluszek ma na nie uczulenie, należy je zastąpić odpowiednikiem dla alergików. Wybór zamiennika należy skonsultować ze specjalistą, który może zlecić dodatkowe badania na ustalenie czynników alergizujących. Poznaj więcej szczegółów!

Czym objawia się nietolerancja mleka u niemowląt?

Na początku warto zastanowić się, jakie są główne objawy alergii na mleko u niemowląt. Dla rodzica alarmujące powinny być przede wszystkim częste biegunki, nadmierne ulewania oraz brak lub nadmierny apetyt. Uczulenie na mleko może także objawiać się kaszlem, dusznościami i charakterystycznym, świszczącym oddechem. Ponadto, przy tego typu alergiach pokarmowych znamiennym symptomem mogą być także opuchnięte i łzawiące oczy oraz wysuszona skóra. Przy wystąpieniu któregoś z powyższych objawów należy szybko udać się do lekarza, który zleci badania krwi oraz badania alergologiczne i na podstawie wyników wskaże dla maluszka odpowiednie rodzaje mleka.

Czym zastąpić mleko krowie?

U niemowląt najczęściej występuje nietolerancja na mleko krowie. W takim przypadku należy zastąpić je produktem, które zawiera inny zestaw protein. Przykładem jest mleko kozie, zazwyczaj dobrze tolerowane przez dzieci ze skłonnością do reakcji pokarmowych. Możesz zdecydować się na produkty popularnej marki Capricare, która oferuje mleka odpowiednie już od pierwszego dnia życia maluszka. Ich głównym atutem jest specjalnie zbilansowany skład, w którym znajdziesz kompleks kluczowych dla zdrowia dziecka witamin i minerałów. Należy podkreślić, że mleko kozie ma delikatny, przyjemny dla niemowlęcia smak, a przy tym jest łagodne dla żołądka i łatwo przyswajalne. Inną alternatywą mogą być produkty hipoalergiczne, jak chociażby Bebilon HA. Jest to mleko przeznaczone dla niemowląt, u których istnieje ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego. Jego główny składnik to specjalnie hydrolizowane białko, idealne dla dzieci skłonnych do reakcji alergicznych.

Mleko bez laktozy - kiedy warto je wybrać?

Problemem u niemowląt może być także nietolerancja laktozy. W tym przypadku również mleko kozie niekiedy staje się czynnikiem wywołującym alergię, chociaż wyróżnia się stosunkowo niską zawartością tego uczulającego składnika. Co więcej, na skutek nietolerancji laktozy niemowlę nie przyswaja nawet mleka mamy. W takiej sytuacji lekarz może zalecić podawanie dziecku produktów specjalnego przeznaczenia medycznego, jak na przykład Bebilon ProExpert. Jest to mleko bez laktozy, które jednocześnie spełnia potrzeby żywieniowe maluszka. Na uwagę zasługuje jego szczegółowy skład, bogaty w witaminy i minerały, w tym A, D, K oraz witaminy z grupy B.

Podsumowanie

Jeśli Twój maluszek nie toleruje mleka, koniecznie zastąp je niealergizującym odpowiednikiem. Szeroki wybór takich produktów znajdziesz w naszej aptece. Oferujemy mleka dla niemowląt renomowanych marek, takich jak Bebilo, Bebiko, Capricare czy Nan. W sprzedaży dostępne są także produkty pochodzenia koziego, idealne w przypadku alergii na mleko krowie. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą!

pixel