DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cytrynian magnezu czy zwykły magnez - czym się różnią?

2024-09-05
Cytrynian magnezu czy zwykły magnez - czym się różnią?

Niedobory magnezu mogą doprowadzić do wielu poważnych dolegliwości, w tym chorób serca, bólów głowy, cukrzycy czy bolesnych skurczów mięśni. Niestety, codzienna dieta często okazuje się zbyt uboga w ten kluczowy pierwiastek. Warto zatem zastanowić się nad odpowiednią suplementacją, sięgając po magnez lub cytrynian magnezu. Sprawdź, czym różnią się obie formy tego minerału i jakie postacie tego pierwiastka są dostępne na rynku!

Różne chemiczne formy magnezu - co warto wiedzieć?

Magnez jest dostępny w różnych formach i zazwyczaj można go znaleźć w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak chociażby witamina B6. Wśród najczęściej spotykanych preparatów warto wyróżnić tlenek magnezu, chlorek magnezu, siarczan magnezu, chelat magnezu czy treonian magnezu. W tym przypadku mamy do czynienia z połączeniami różnych cząsteczek. Przykładowo, chelat magnezu to tak naprawdę magnez z glicyną, które zostały połączone wiązaniem chelatowym. Dzięki temu pierwiastek jest chroniony przed szybką degradacją i dlatego ta forma świetnie sprawdza się przy długoterminowym stosowaniu. Z kolei chlorek magnezu może mieć negatywny wpływ na osoby zmagające się z nawracającym refluksem, za to jest dobrze przyswajalny. Pod względem przyswajalności niewątpliwie najlepszym wyborem będzie jeszcze inna forma tego pierwiastka - cytrynian magnezu. Ponieważ jest to organiczna sól, znacznie lepiej wchłania się przez organizm.

Suplementacja magnezu - jaką formę wybrać ze względu na skuteczność?

Cytrynian magnezu różni się od zwykłego magnezu przede wszystkim skutecznością działania. Decydując się na pierwszą z wymienionych form, możesz liczyć na szybkie uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka. Jeśli zatem zależy Ci na właśnie na takim efekcie, możesz sięgnąć na przykład po suplement Solgar cytrynian magnezu. Preparat ten jest szczególnie zalecany osobom starszym, którym zależy na utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu ruchu. Dodatkowo pomaga zmniejszyć poziom stresu oraz likwiduje uczucie zmęczenia. Warto podkreślić, że cytrynian magnezu wspiera transport i wchłanialność wapnia. Z kolei sam magnez, na przykład w postaci tlenku, cechuje się znacznie niższą biodostępnością. Sprawdza się jednak w przypadku niewielkich niedoborów lub jako preparat stosowany profilaktycznie. Najlepiej zdecydować się na produkt, w którym magnez występuje wraz z witaminą B6 - oba mikroelementy wzmacniają skuteczność w utrzymywaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Skutki uboczne przyjmowania zwykłego magnezu i cytrynianu magnezu

Różnice między zwykłym magnezem a cytrynianem widać również na płaszczyźnie skutków ubocznych. W przypadku stosowania w za dużych dawkach cytrynianu mogą pojawić się biegunki. Należy jednak podkreślić, że zażywanie tego suplementu zgodnie z zaleceniami lekarza skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia takich dolegliwości. Ze względu na gorszą przyswajalność, większe prawdopodobieństwo pojawienia się problemów trawiennych dotyczy stosowania zwykłego magnezu. W tym przypadku można także zmagać się z wieloma innymi dolegliwościami jak chociażby nudności, osłabienie mięśni czy uczucie senności.

Podsumowanie

Jeśli chcesz rozpocząć suplementację magnezu, zastanów się, jaka jego forma będzie dla Ciebie odpowiednia. Sprawdź, czy rzeczywiście Twój organizm zmaga się z niedoborami tego pierwiastka. Jeżeli nie wiesz, jaki suplement okaże się najlepszym wyborem, skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże dopasować preparat do Twoich potrzeb i aktualnego stanu zdrowia.

pixel