DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy można brać antybiotyk bez osłony?

2022-11-29
Czy można brać antybiotyk bez osłony?

Podczas antybiotykoterapii wiele osób zastanawia się, czy można brać antybiotyk bez osłony. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz poznać odpowiedź na to pytanie.

Osłona przy antybiotykoterapii

Antybiotyk to niezbędny element leczenia wszelkiego rodzaju infekcji bakteryjnych. Głównym celem stosowania antybiotykoterapii jest zniszczenie bakterii odpowiedzialnych za rozwój choroby lub zahamowanie ich rozwoju. Jednak antybiotyki oprócz bakterii chorobotwórczych niszczą również tak zwane "dobre bakterie", które znajdują się w ciele człowieka. Dlatego bardzo często organizm po stosowaniu antybiotyku jest wyjałowiony oraz pozbawiony korzystnej flory bakteryjnej. Aby zapobiec utracie flory bakteryjnej zaleca się stosowanie osłony przy antybiotyku, czyli probiotyku. Osłona przy antybiotyku sprawia, że zmniejszone jest ryzyko pojawienia się bólów brzucha oraz biegunek, które związane są z niszczeniem fizjologicznej flory bakteryjnej w organizmie człowieka. Dlatego tak istotne jest stosowanie osłony razem z antybiotykiem.

Probiotyki przy antybiotykoterapii

Podczas stosowania antybiotyku giną zarówno bakterie chorobotwórcze, jak i fizjologiczna flora bakteryjna, głównie przewodu pokarmowego, ale także pochwy w przypadku kobiet. W wyniku tego działania mogą pojawić się pewne niekorzystne objawy, takie jak bóle brzucha, wzdęcia oraz biegunki. Zwiększa się także ryzyko infekcji intymnych u kobiet. Zapobieganie tym powikłaniom jest możliwe właśnie dzięki zastosowaniu odpowiedniej osłony. W wykorzystywanych probiotykach znajdują się szczepy żywych kultur bakterii, które w pozytywny sposób wpływają na regulację mikroflory organizmu. Najczęściej są to kultury bakterii z gatunku Lactobacillus lub Bifidobacterium. Osłona przy antybiotyku jest stosowana przede wszystkim w celu wspomagania fizjologicznej flory w ciele człowieka, która wpływa na procesy trawienia, a także chroni przed chorobotwórczymi patogenami oraz wspiera odporność. Każdy stosowany probiotyk powinien mieć w swoim składzie optymalne stężenie kultur bakterii, które umożliwi mu skuteczne działanie. Ponadto zastosowane szczepy powinny być odporne na działanie soku żołądkowego. Wśród polecanych probiotyków można wskazać między innymi preparaty osłonowe marki Aurovitas.

 

Stosowanie probiotyków

W celu odbudowania uszkodzonej fizjologicznej flory bakteryjnej w ciele człowieka powinno się rozpocząć stosowanie probiotyku. Z osłony przy antybiotyku powinno się korzystać nie tylko w trakcie trwania antybiotykoterapii, ale także po jej zakończeniu. Zaleca się stosowanie probiotyku minimum przez tydzień po skończeniu brania antybiotyku. Jednak najlepiej jeśli będą to dwa tygodnie po zaprzestaniu stosowania kuracji antybiotykowej. Dodatkowo podczas przyjmowania probiotyków powinno się pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przerwy pomiędzy nimi a stosowanym antybiotykiem. Najlepiej spożywać oba preparaty w co najmniej dwugodzinnych odstępach czasu. Stosowanie obu preparatów równocześnie może sprawić, że antybiotyk zniszczy bakterie znajdujące się w probiotyku.

Polecane

pixel