Czym dokładnie jest żywienie medyczne i kiedy na nie stawiać?
Wiele osób zmagających się z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi nie jest w stanie przyjmować zwykłych produktów spożywczych. Najczęściej przyczynia się do tego brak apetytu lub medyczne przeciwwskazania do jedzenia standardowych posiłków. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem będzie tak zwane żywienie medyczne! Warto na nie postawić również w przypadku osłabienia spowodowanego chorobą lub innymi czynnikami. Poznaj więcej szczegółów!
Czym jest żywienie medyczne?
Żywienie medyczne to termin odnoszący się do żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, po którą należy sięgać pod nadzorem lekarza. Warto przy tym podkreślić, że produkty żywnościowe z tej kategorii nie mają właściwości leczniczych, chociaż mogą skutecznie wspomagać sam proces leczenia. Cechują się specjalnie opracowanym składem, który w wielu przypadkach pozwala na całkowite zaspokojenie potrzeb żywieniowych pacjenta. Atutem większości produktów należących do żywienia medycznego jest wysoka kaloryczność - w efekcie wystarczy przyjąć niewielką porcję, aby odżywić organizm. Przykładem żywności specjalnego przeznaczenia medycznego są odżywcze-lecznicze napoje, między innymi na bazie białka mleka krowiego, lub koktajle w saszetkach do samodzielnego przygotowania.
Żywienie medyczne w okresie rekonwalescencji
Każdy proces chorobowy jest znacznym obciążeniem dla organizmu, który dopiero z czasem zaczyna wracać do odpowiedniej kondycji. Aby szybciej odzyskać pełnię sił, warto sięgnąć po żywienie medyczne. Wysokokaloryczne napoje, na przykład Nutridrinki marki Nutricia, to zarazem produkty wysokoenergetyczne, które jednocześnie są łatwo przyswajalne przez organizm. Dzięki wysokiej zawartości błonnika nawet pacjent wycieńczony chorobą nie ma problemu z ich trawieniem.
Żywność medyczna dla osób z zaburzeniami odżywiania
Produkty z kategorii żywienia medycznego są zalecane także osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania. Ta dolegliwość jest charakterystyczna między innymi dla pacjentów onkologicznych, którzy tracą apetyt i źle przyswajają zwykłe posiłki. Jednocześnie warto podkreślić, że żywienie medyczne świetnie sprawdza się także w przypadku seniorów. Osoby starsze często mają zmniejszony apetyt, przez co nie spożywają zalecanej ilości składników odżywczych. Ponadto, niekiedy seniorom przestają smakować zwykłe posiłki na skutek problemów z gryzieniem. Wysokokaloryczne napoje są w tym przypadku świetnym rozwiązaniem, dostarczając do organizmu odpowiednią ilość kalorii. Pod tym kątem warto zwrócić uwagę chociażby na Fresubin Energy Drink o smaku czarnej porzeczki, który w jednej buteleczce dostarcza aż 200 kcal. Inną propozycją może być preparat odżywczy w płynie Nestle Resource ananas-mango dostarczający 200 kcal w zaledwie 100 ml.
Wysokokaloryczne napoje w przypadku niedożywienia
Pełnowartościowe preparaty odżywcze są zalecane także w przypadku niedożywienia. Dzięki odpowiednio dobranym produktom żywienia medycznego można uzupełniać niedobory pod kontrolą lekarza i stopniowo przytyć. To doskonałe rozwiązanie także dla osób zmagających się z niedowagą, którym trudno utrzymać dodatkowe kilogramy przy dotychczasowych przyzwyczajeniach żywieniowych.
Podsumowanie
Żywienie medyczne pomaga w odzyskaniu pełni sił i stanowi skuteczne remedium dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie mają ochoty na spożywanie zwykłych posiłków. Odżywcze preparaty są dostępne w najróżniejszych odsłonach smakowych, dzięki czemu każdy ma szansę znaleźć dla siebie odpowiednią propozycję. Oferta obejmuje również napoje dedykowane chorym na cukrzycę, bez dodatku cukru. Jeśli jesteś zainteresowany produktami żywienia medycznego, zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem!