DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest skaza białkowa?

2025-05-01
Czym jest skaza białkowa?

Skaza białkowa, inaczej nazywana skazą mleczną, jest potocznym określeniem na alergię pokarmową związaną głównie z nietolerancją białka mleka krowiego. Najczęściej dotyczy niemowląt i młodszych dzieci, ale może pojawić się również u osób dorosłych. Leczenie skazy białkowej sprowadza się do przestrzegania odpowiedniej diety eliminacyjnej. Poznaj więcej szczegółów!

Czy skaza białkowa dotyczy tylko mleka krowiego?

Czynnikiem uczulającym w przypadku skazy białkowej jest przede wszystkim białko mleka krowiego. Organizm przestaje tolerować nie tylko samo mleko, ale i wytwarzane z niego produkty mleczne, takie jak jogurty czy kefiry. Uczulające białka znajdują się głównie we frakcji serwatki i kazeiny. Co ważne, kazeina często jest dodawana do wielu innych produktów spożywczych, w tym parówek, pieczywa, wołowiny czy słodyczy, które także mogą uczulać. W przypadku skazy mlecznej reakcję alergiczną mogą też wywołać białka znajdujące się w jajkach, orzechach, pszenicy, a nawet w owocach czy produktach rybnych. Należy podkreślić, że skaza białkowa nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią. Ważne jest jednak, aby w tym okresie matka nie spożywała uczulających dziecko produktów spożywczych, przestrzegając diety bezmlecznej.

Po czym rozpoznać skazę białkową?

Charakterystycznym objawem skazy białkowej są zmiany skórne, które występują głównie na twarzy i zgięciach kończyn. Zazwyczaj mają postać rumieniowo-grudkowej, swędzącej wysypki. Nierzadko dodatkowym problemem jest suchość skóry oraz jej złuszczanie. Potrzeba drapania wywołuje duży dyskomfort u dziecka, ale nie można zapominać również o innych, równie uciążliwych objawach. Częstym symptomem skazy mlecznej są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym nudności, biegunki, kolki i silne ulewania. Maluch zmagający się z tym rodzajem alergii może również odczuwać duszności, którym nierzadko towarzyszą intensywny kaszel, wodnisty katar i świszczący oddech. Warto dodać, że skaza białkowa niekiedy powoduje też zaburzenia snu.

Leczenie skazy białkowej

Skuteczne leczenie skazy białkowej polega przede wszystkim na wdrożeniu diety eliminacyjnej. W przypadku niemowląt najlepiej ograniczać się do karmienia piersią, pamiętając o konieczności wykluczenia produktów mlecznych z diety matki. Jeśli zaś chodzi o mieszanki mlekozastępcze, można sięgnąć na przykład po preparaty elementarne zawierające wolne aminokwasy lub produkty na bazie soi. Jeżeli maluch nie ma zdiagnozowanej skazy białkowej, a jedynie znajduje się w grupie ryzyka (gdy np. rodzic jest alergikiem), warto wypróbować mieszanki na bazie mleka zwierzęcego, ale o znacznym stopniu hydrolizy białek. Takie preparaty mają w składzie oligopeptydy o mniejszej masie cząsteczkowej i zazwyczaj są dobrze tolerowane przez większość niemowląt cierpiących na skazę białkową. Przykładem takiego produktu jest mleko modyfikowane Bebilon Prosyneo HA3. Jeśli skaza białkowa utrzymuje się u starszych dzieci, konieczne jest wyeliminowanie z diety mleka i produktów mlecznych.

Podsumowanie

Skaza białkowa wiąże się z wieloma ograniczeniami w karmieniu niemowląt, ale na szczęście większość maluchów wyrasta z niej przed 5. rokiem życia. Szczegółową dietę dla maluszka zmagającego się z tą nietolerancją pokarmową powinien ustalić specjalista. Warto skonsultować z nim wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego, aby jak najlepiej dostosować je do potrzeb żywieniowych dziecka.

pixel