DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym są żylaki kończyn dolnych? Jak im zapobiegać?

2022-05-31
Czym są żylaki kończyn dolnych? Jak im zapobiegać?

Żylaki kończyn dolnych związane są z problemami z naczyniami żylnymi. Fizycznie można dostrzec je na nogach w postaci nieestetycznie prezentujących się "guzków", o niebieckim lub zielonkawym zabarwieniu.

W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są żylaki, skąd się biorą i w jaki sposób można zapobiegać ich występowaniu.

 Czym są żylaki?

 Żylaki są przypadłością, która bardzo często dotyka kończyn dolnych, najczęściej żył powierzchniowych, choć w rzadkich przypadkach zdarza się również, że żylaki pojawiają się także na żyłach głębokich. Widoczną oznaką żylaków są możliwe do dostrzeżenia na powierzchni skóry, rozszerzone i uwypuklone żyły. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy żyły znajdujące się w głębszych partiach ludzkiego ciała są przeciążone i nie mogą prawidłowo transportować znaczących ilości krwi.   Choć nie jest to regułą, bardzo często żylaki pojawiają się u osób, które mają ku temu rodzinne predyspozycje. Przebywanie w pozycji stojącej przez dużą część dnia także może być czynnikiem, który sprzyja występowaniu żylaków kończyn dolnych.

Objawy, jakie towarzyszą żylakom kończyn dolnych

Podstawowym i najbardziej przykuwającym uwagę objawem występowania tej przypadłości są wspomniane już wcześniej, poszerzone i bardzo widoczne żyły, które zazwyczaj są lekko uwypuklone. Jednak ponadto, osoba która boryka się z żylakami kończyn dolnych cierpi z powodu wielu innych objawów, takich jak:   - częste obrzęki w obrębie nóg oraz stóp,   - swędzenie i mrowienie nóg,   - piekący lub tępy ból kończyn dolnych, zwłaszcza po długim pozostawaniu w pozycji stojącej,   - skurcze mięśni.  

Profilaktyka żylaków - co zrobić, by nie borykać się z tym problemem?

Jak mówi znane powiedzenie, lepiej jest zapobiegać niż leczyć i nie inaczej jest w przypadku żylaków. Możliwe jest wdrożenie pewnych profilaktycznych działań, które są szczególnie korzystne w przypadku osób, u których występuje rodzinne obciążenie występowaniem żylaków. Jedną z doskonałych opcji w tym zakresie są podkolanówki na żylaki, które pozwalają zwiększają nacisk na żyły - również głębokie - i dzięki temu zapobiegają pojawianiu się żylaków.

Kompresja jest jednym z najczęściej obecnie polecanych rozwiązań, które może pomóc w profilaktyce żylaków. Konieczne jest jednak prawidłowe stosowanie podkolanówek, które zakłada m.in. dobranie odpowiednie rozmiaru, a także noszenie ich przez cały dzień i regularna wymiana podkolanówek na nowe - optymalnie raz na 3 miesiące, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku.   Oprócz tego, warto zadbać o regularną aktywność fizyczną, która poprawi przepływ krwi w kończynach dolnych i sprawi, że ryzyko wystąpienia żylaków zmaleje. Wystarczy wybrać formę aktywności, która nam odpowiada i oddać się przyjemności, jaka płynie z regularnych ćwiczeń, by zminimalizować ryzyko pojawienia się żylaków kończyn dolnych.   W przypadku osób, które pracują najczęściej w pozycji stojącej, duże znaczenie ma także regularna elewacja nóg: pozwoli ona zmniejszyć obrzęki i ciśnienie krwi w nogach. Wystarczy tylko kilka minut codziennie, by skutecznie chronić się przed żylakami!

 Prawidłowa profilaktyka żylaków kończyn dolnych może zapobiec ich wystąpieniu również u osób z dużą skłonnością do ich pojawiania się. Warto jednak dbać regularnie o wspomniane wyżej działania - w innym przypadku uzyskanie optymalnych efektów nie będzie możliwe.

pixel