Czym są żylaki kończyn dolnych? Jak im zapobiegać?
Żylaki kończyn dolnych związane są z problemami z naczyniami żylnymi. Fizycznie można dostrzec je na nogach w postaci nieestetycznie prezentujących się "guzków", o niebieckim lub zielonkawym zabarwieniu.
W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są żylaki, skąd się biorą i w jaki sposób można zapobiegać ich występowaniu.
Czym są żylaki?
Żylaki są przypadłością, która bardzo często dotyka kończyn dolnych, najczęściej żył powierzchniowych, choć w rzadkich przypadkach zdarza się również, że żylaki pojawiają się także na żyłach głębokich. Widoczną oznaką żylaków są możliwe do dostrzeżenia na powierzchni skóry, rozszerzone i uwypuklone żyły. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy żyły znajdujące się w głębszych partiach ludzkiego ciała są przeciążone i nie mogą prawidłowo transportować znaczących ilości krwi. Choć nie jest to regułą, bardzo często żylaki pojawiają się u osób, które mają ku temu rodzinne predyspozycje. Przebywanie w pozycji stojącej przez dużą część dnia także może być czynnikiem, który sprzyja występowaniu żylaków kończyn dolnych.
Objawy, jakie towarzyszą żylakom kończyn dolnych
Podstawowym i najbardziej przykuwającym uwagę objawem występowania tej przypadłości są wspomniane już wcześniej, poszerzone i bardzo widoczne żyły, które zazwyczaj są lekko uwypuklone. Jednak ponadto, osoba która boryka się z żylakami kończyn dolnych cierpi z powodu wielu innych objawów, takich jak: - częste obrzęki w obrębie nóg oraz stóp, - swędzenie i mrowienie nóg, - piekący lub tępy ból kończyn dolnych, zwłaszcza po długim pozostawaniu w pozycji stojącej, - skurcze mięśni.
Profilaktyka żylaków - co zrobić, by nie borykać się z tym problemem?
Jak mówi znane powiedzenie, lepiej jest zapobiegać niż leczyć i nie inaczej jest w przypadku żylaków. Możliwe jest wdrożenie pewnych profilaktycznych działań, które są szczególnie korzystne w przypadku osób, u których występuje rodzinne obciążenie występowaniem żylaków. Jedną z doskonałych opcji w tym zakresie są podkolanówki na żylaki, które pozwalają zwiększają nacisk na żyły - również głębokie - i dzięki temu zapobiegają pojawianiu się żylaków.
Kompresja jest jednym z najczęściej obecnie polecanych rozwiązań, które może pomóc w profilaktyce żylaków. Konieczne jest jednak prawidłowe stosowanie podkolanówek, które zakłada m.in. dobranie odpowiednie rozmiaru, a także noszenie ich przez cały dzień i regularna wymiana podkolanówek na nowe - optymalnie raz na 3 miesiące, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku. Oprócz tego, warto zadbać o regularną aktywność fizyczną, która poprawi przepływ krwi w kończynach dolnych i sprawi, że ryzyko wystąpienia żylaków zmaleje. Wystarczy wybrać formę aktywności, która nam odpowiada i oddać się przyjemności, jaka płynie z regularnych ćwiczeń, by zminimalizować ryzyko pojawienia się żylaków kończyn dolnych. W przypadku osób, które pracują najczęściej w pozycji stojącej, duże znaczenie ma także regularna elewacja nóg: pozwoli ona zmniejszyć obrzęki i ciśnienie krwi w nogach. Wystarczy tylko kilka minut codziennie, by skutecznie chronić się przed żylakami!
Prawidłowa profilaktyka żylaków kończyn dolnych może zapobiec ich wystąpieniu również u osób z dużą skłonnością do ich pojawiania się. Warto jednak dbać regularnie o wspomniane wyżej działania - w innym przypadku uzyskanie optymalnych efektów nie będzie możliwe.