DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dieta bez laktozy - jak sobie z tym radzić?

2024-09-12
Dieta bez laktozy - jak sobie z tym radzić?

Coraz więcej osób cierpi na alergie pokarmowe, a wśród nich jedną z częściej występujących jest nietolerancja na laktozę. Na szczęście można sobie z tym poradzić. Wystarczy przestrzegać odpowiedniej diety, aby zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom trawiennym. Sprawdź, czego należy unikać i po jakie produkty można sięgnąć w przypadku nietolerancji laktozy!

Jakich produktów należy unikać na diecie bez laktozy?

Zanim zaczniesz układać dietę eliminującą na nietolerancję laktozy, powinieneś sprawdzić, jaki jest Twój próg tolerancji tego węglowodanu. Jeśli zmagasz się z nietolerancją wrodzoną, bezwzględnie musisz zrezygnować z produktów zawierających nawet małe ilości tego dwucukru. Jeżeli jednak w Twoim przypadku została zachowana częściowa aktywność laktazy (niezbędnej do trawienia laktozy), możesz spożywać cukier mleczny w ilościach około 5 g w jednej porcji. Co do zasady, przy nietolerancji należy unikać mleka oraz produktów pochodzenia mlecznego. Powinieneś zatem ograniczyć spożywanie śmietany, masła, serów białych, lodów ze śmietany lub mleka, czekolady, a także innych słodyczy i wypieków przygotowywanych na mleku. Pamiętaj, że najwięcej laktozy jest w płynnej serwatce, mleku odtłuszczonym w proszku, w mleku krowim i owczym, maślance oraz jogurcie naturalnym. Jeśli już sięgasz po produkty z disacharydem, pamiętaj, aby w miarę możliwości spożywać je wraz z dodatkiem tłuszczu. Dzięki temu bowiem ograniczysz ilość laktozy, która jednorazowo trafia do układu trawiennego.

Dieta bez laktozy - co można jeść?

W dobrze zaopatrzonych sklepach spożywczych bez problemu znajdziesz nabiał bez laktozy, w tym również jogurty, twarożki czy napoje mleczne. Warto też zastanowić się nad wyborem odpowiednich serów. Wiele osób zmagających się z nietolerancją laktozy całkowicie eliminuje je ze swojej diety. Tymczasem niektóre rodzaje serów zawierają śladowe ilości cukru mlecznego, dlatego zazwyczaj bez obaw można po nie sięgnąć - przykładem jest chociażby gouda, cheddar i parmezan. Stosunkowo niewiele laktozy znajduje się też w serach typu brie lub fromage, a także w serkach topionych. Niemniej dobrze jest też mieć świadomość, że obecnie na rynku jest także sporo specjalnych serów bez laktozy. Zatem Twoja dieta nadal może być urozmaicona.


Jeśli zaś chodzi o mleko, najlepiej po prostu wybierać produkty bez cukru mlecznego. Ciekawą alternatywą są także napoje roślinne, które świetnie zastępują produkty pochodzenia zwierzęcego. Możesz zdecydować się na przykład na napój sojowy lub owsiany od Alpro - dostępny w kilku wariantach smakowych. Świetnym wyborem są także towary Justplants z Tymbarka.

Suplementy dla osób z nietolerancją laktozy - co wybrać?

Jeśli chcesz sporadycznie sięgać po produkty z laktozą, ale jednocześnie masz objawy nietolerancji cukru mlecznego, powinieneś zastosować odpowiednią suplementację. Dzięki właściwym preparatom zadbasz o  lepszą tolerancję dwucukru obecnego w produktach mlecznych. Godny polecenia jest chociażby Lactocontrol, który zawiera laktazę wspierającą trawienie laktozy. Przyjmowanie tego typu suplementów najlepiej skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić odpowiednie dawkowanie.

Podsumowanie

Nietolerancja laktozy nie musi wiązać się z dietą ubogą w produkty mleczne. Pamiętaj, że zawsze możesz sięgnąć po mleko bez cukru mlecznego lub alternatywne produkty roślinne. Zastanów się także nad wdrożeniem odpowiedniej suplementacji, aby wspomóc swój organizm w lepszym przyswajaniu dań i deserów z zawartością laktozy.

pixel