DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo dbać o skaleczenia i rany. Praktyczny poradnik

2022-10-20
Jak prawidłowo dbać o skaleczenia i rany. Praktyczny poradnik

Skaleczenie to zdecydowanie jeden z najpowszechniejszych urazów ciała, z którym choć raz w życiu spotkał się dosłownie każdy. Skaleczyć można się nie tylko w wyniku niepoprawnego używania noża, lecz nawet poprzez zacięcie kartką. Pomimo jednak tak częstego występowania skaleczeń, mało kto wie, jak dbać o rany powstające w ten sposób. Co więc należy o tym wiedzieć?

Czym jest skaleczenie?  

Od czego powinno się zacząć zdobywanie informacji na temat tego, jak dbać o skaleczenia? Rzecz jasna najważniejszą sprawą na początek jest to, aby dowidzieć się, czym ono tak w ogóle jest. Jak powstaje skaleczenie i co należy o nim wiedzieć?

Czym jest skaleczenie? Najprościej mówiąc, jest to przerwanie ciągłości tkanek. Podzielić je można na dwa rodzaje, czyli skaleczenie powierzchowne, gdy ma się do czynienia jedynie z uszkodzeniem naskórka, a także z raną głęboka, gdy uszkodzone zostaną fragmenty skóry właściwej. W przypadku rany głębokiej, której źródłem mogą być np. zabiegi chirurgiczne, konieczne jest stosowanie szwów w celu ich wyleczenia.  

Prawidłowe opatrywanie ran i skaleczeń  

Skoro już wiadomo, czym jest skaleczenie i powstała w jego wyniku rana, należy się teraz dowiedzieć, jak powinno się z nią prawidłowo postępować. Co zatem trzeba zrobić, gdy np. skaleczymy się nożem lub też upadniemy, lub o coś uderzymy i z tego powodu powstanie na skórze rozcięcie? Jak się wtedy zachować? Od czego trzeba w takim wypadku zacząć? Absolutną podstawą jest oczywiście to, aby odpowiednio oczyścić ranę. Jeśli się tego nie zrobi, bardzo łatwo doprowadzić do zakażenia i naprawdę niezwykle poważnych komplikacji zdrowotnych. Czym powinno się oczyszczać ranę? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że nie jest zalecane używanie do tego zadania popularnej wody utlenionej. Nie ma ona bowiem działania bakteriobójczego, a może powodować podrażnienie rany i spowolnienie się jej gojenia. Najlepsze do tego zadania są specjalne środki oczyszczające np. w żelu, lecz jeśli nie ma się takowych pod ręką, dobrym wyjściem będzie nawet zwykłe polanie rany wodą. Gdy oczyści się już ranę i odpowiednio ją zdezynfekuje, następnym krokiem jest jej zabezpieczenie. W przypadku prostych i powierzchownych ran polecane są po prostu plastry. Co jednak bardzo ważne, polecane się w tym wypadku używanie nowoczesnych odmian, które zamiast tradycyjnego, brudzącego i nieprzyjemnego kleju wyposażone są w warstwę silikonową.  

Co może utrudniać leczenie?  

Czas leczenia rany powstałej w wyniku skaleczenia lub mechanicznego uszkodzenia może być naprawdę różny. Wszystko zależy od skali uszkodzenia, a nawet miejsca jego powstania. Co jednak bardzo ważne, istnieje wiele czynników, które mogą znacznie opóźnić proces gojenia się rany. O czym warto w tym wypadku pamiętać? Jeśli chce się zadbać o odpowiednio efektywne gojenie się ran i skaleczeń, wiedzieć trzeba, że olbrzymi wpływ na ten proces ma nieodpowiednie oczyszczenie i dezynfekowanie rany, nieprawidłowy poziom witaminy C w organizmie, niedożywienie, zaburzenia odporności czy też nawet przyjmowane leki. Oczywiście znacznie większe problemy w tym zakresie mają również cukrzycy czy też osób w podeszłym wieku.

Polecane

pixel