Jak sobie radzić z alergią na pyłki?
Jeśli wraz z nadejściem wiosny często odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, takie jak katar czy łzawienie lub pieczenie oczu, prawdopodobnie zmagasz się z alergią na pyłki. Aby skutecznie poradzić sobie z jej objawami, przed wszystkim trzeba ustalić źródło problemu, a potem można dalej działać. Poznaj więc nasze wskazówki, dzięki którym jej objawy alergii staną się mniej uciążliwe!
Sprawdź, co wywołuje alergię
Jeżeli chcesz w skuteczny sposób radzić sobie z uciążliwymi objawami alergii, musisz w pierwszej kolejności sprawdzić, co dokładnie jest czynnikiem uczulającym. W tym celu możesz udać się na wizytę do specjalisty, który skieruje Cię na testy alergiczne w przychodni. Inna opcja, gdy zależy Ci na czasie, to skorzystanie z testów alergicznych, która można wykonać w domu samodzielnie. Są one bardzo proste w użyciu, dzięki czemu każdy bez problemu może wykonać je samodzielnie w domowym zaciszu. To właśnie one wykrywają nadwrażliwość na konkretne alergeny. Przykładem są testy Diather Imutest, umożliwiające szybkie zweryfikowanie, czy czynnikiem uczulającym są pyłki traw, roztocza czy sierść zwierząt. Jeśli nic nie zostanie wykryte, należy poszerzyć zakres diagnostyki o inne alergeny. Warto też dodać, że testy do domowego użytku są sprzedawane wraz ze sterylnym nakłuwaczem, pozwalającym na szybkie pobranie próbki krwi. Już po 15 minutach od aplikacji odczynnika do załączonej kasetki testowej można odczytać wynik i tym samym upewnić się, czy przyczyną alergii są pyłki traw.
Sprawdzone sposoby na złagodzenie objawów alergii na pyłki
Najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie uciążliwych objawów alergii na pyłki jest unikanie bezpośredniego kontaktu z czynnikami uczulającymi, o ile wiemy już, co to jest. Co za tym idzie, na przykład podczas podróży autem lepiej nie otwierać okien, aby nie wywoływać dodatkowych podrażnień. Mieszkanie natomiast najlepiej wietrzyć tuż po deszczu - wtedy w powietrzu unosi się najmniej alergenów. W słoneczne dni lepiej ograniczyć wietrzenie do niezbędnego minimum. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w profesjonalny oczyszczacz powietrza, który pomoże pozbyć się alergenów.
Wiele osób zmagających się z alergią na pyłki narzeka na ciągłe pieczenie lub łzawienie oczu. W tym przypadku zaleca się ich przemywanie roztworem wody fizjologicznej. Jeśli używasz soczewek, w okresie pylenia najlepiej stosuj produkty jednodniowe. Pamiętaj też o nawilżaniu śluzówki nosa, na przykład korzystając z wody morskiej. Na noc warto przeprowadzać irygację nosa i zatok, aby pozbyć się zalegających alergenów. Zaleca się także stosowanie oleju z czarnuszki, który pomaga w walce z alergią - wystarczy jedna łyżeczka dziennie. Należy też pamiętać o częstym praniu odzieży i o regularnym myciu włosów, aby usunąć pyłki z ich powierzchni. Dodatkowo podczas spacerowania warto nosić okulary przeciwsłoneczne, aby zabezpieczyć oczy przed bezpośrednim kontaktem z pyłkami.
Stosuj krople do oczu przy alergicznym zapaleniu spojówek
Jednym z charakterystycznych objawów alergii na pyłki są zaczerwienione oczy. Podrażnieniom zazwyczaj towarzyszy pieczenie lub łzawienie, które nasilają się w momencie kontaktu z alergenem. Jeśli takie dolegliwości nie są Ci obce, koniecznie sięgnij po łagodzące krople do oczu. Najlepiej wybierz produkt, który działa wielotorowo - nie tylko łagodzi uciążliwe objawy alergii, ale także pomagają im zapobiegać. Przykładem są krople do oczu Zuma Altin Alergia, które wspierają regenerację spojówki. Dzięki specjalnie dobranym składnikom aktywnym, takim jak ektoina, hailuronian sodu, fukoidyna i pachnotka zwyczajna, skutecznie łagodzą podrażnienia. Są przeznaczone przede wszystkim do leczenia objawów alergicznych wywołanych pyłkami roślin, ale sprawdzą się także w przypadku uczulenia na roztocza czy sierść zwierząt.
Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na pyłki, jak najszybciej przeprowadź testy i zastosuj odpowiednie leczenie. W razie potrzeby sięgnij po preparaty dostępne bez recepty, dzięki którym szybko zapomnisz o uciążliwym kichaniu czy łzawieniu oczu. Pamiętaj także, aby samemu unikać alergenów i w okresie intensywnego pylenia się roślin unikać przebywania w ich pobliżu.