DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak sobie radzić ze wzdęciami?

2024-03-06
Jak sobie radzić ze wzdęciami?

Wzdęcia są bardzo uciążliwą dolegliwością, która pojawia się zazwyczaj od razu po zjedzonym posiłku. Objawiają się poczuciem dyskomfortu i napięcia w jamie brzusznej oraz zwiększeniem objętości brzucha. Nierzadko wzdęciom towarzyszą gazy, częste odbijanie się, a nawet nudności. Na szczęście można je szybko pokonać, stawiając na domowe sposoby lub wybierając odpowiednią suplementację. Poznaj sprawdzone metody na wzdęcia!

Ziołowe herbatki i olejki na wzdęcia

Picie ziołowych naparów to jeden z najprostszych sposobów radzenia sobie ze wzdęciami. Jeśli zatem chcesz przeciwdziałać nieprzyjemnym dolegliwościom, to możesz po posiłku wypić herbatkę na bazie odpowiednich ziół. Dobrym wyborem będzie między innymi napar z kopru włoskiego, mięty pieprzowej lub bazylii. Możesz także zastosować olejki eteryczne, dodając kilka kropel do herbaty - świetnym rozwiązaniem okaże się chociażby olejek z oregano. Ziołowe napary, w zależności od potrzeb, najlepiej pić 3-4 dziennie po pół szklanki. Alternatywą może być także herbata z dodatkiem imbiru i miodu.

Aktywność fizyczna jako szybki sposób na wzdęcia

Czy wiesz, że wzdęcia możesz pokonać również dzięki aktywności fizycznej? Ruch znakomicie wpływa na przyspieszenie przemiany materii, przeciwdziałając tym samym gromadzeniu się powietrza w jelitach. Co więcej, nie musisz wcale intensywnie ćwiczyć - wystarczy odczekać godzinę po posiłku i udać się na półgodzinny spacer.

Masz wzdęcia? Pamiętaj o odpowiednio zbilansowanej diecie!

Osoby ze skłonnością do wzdęć powinny zastanowić się nad zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych. Aby przeciwdziałać nieprzyjemnym dolegliwościom, zaleca się spożywanie większej liczby posiłków, ale o mniejszych porcjach. Ważne jest także, aby ograniczyć jedzenie produktów będących źródłem łatwo fermentujących węglowodanych - do tej grupy możemy zaliczyć między innymi rośliny strączkowe, cebulę, czosnek czy jabłka. Pamiętaj, że odpowiednio zbilansowana dieta powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Istotne jest również, aby nie jeść w pośpiechu oraz nie mówić podczas jedzenia - w przeciwnym razie możesz nałykać się powietrza, co wpłynie na powstawanie wzdęć.

Leki i suplementy na wzdęcia - jakie wybrać?

Jeśli domowe sposoby na wzdęcia są niewystarczające, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku nawracających dolegliwości warto udać się do gastrologa, który może przepisać leki prokinetyczne (np. na bazie itoprydu lub cyzaprydu). W leczeniu wzdęć skuteczne są także probiotyki, ponieważ pomagają w utrzymaniu odpowiedniej mikroflory jelitowej. Warto też zastanowić się nad stosowaniem suplementów z symetykonem - ten charakterystyczny składnik zmniejsza napięcie pęcherzyków gazów. Znajdziesz go w najpopularniejszych lekach i suplementach, takich jak Ulgix Wzdęcia Max. Wśród innych skutecznych preparatów można też wyróżnić Debutir Forte, który dzięki dużej zawartości maślanu sodu przeciwdziała zaburzeniom pracy jelit.

Podsumowanie

Zapomnij o wzdęciach dzięki zbilansowanej, lekkostrawnej diecie i prowadzeniu zdrowego trybu życia. Zastanów się także nad wdrożeniem odpowiedniej suplementacji, sięgając po ziołowe herbatki lub tabletki regulujące procesy trawienne. Pamiętaj, że w przypadku nawracających dolegliwości koniecznie należy udać się do specjalisty.

pixel