Jak zacząć przygodę z olejkami eterycznymi?
Aromaterapia towarzyszy człowiekowi już od wielu tysiącleci, stała się częścią medycyny naturalnej. Nawet w aptecznych preparatach można znaleźć olejki eteryczne. Zawierają one cenne związki lotne o właściwości leczniczych. Oddziałują na organizm, sferę psychofizyczną. Zawarte w nich substancje przynoszą ukojenie przy wielu dolegliwościach zdrowotnych, wspierają leczenie rozmaitych schorzeń.
Już Egipcjanie znali szerokie zastosowanie olejków eterycznych i używali ich do uzdrawiania chorych. W zapachach drzemie ogromna moc, z której można korzystać na co dzień, dlatego warto zainteresować się aromaterapią.
Jak przygotować się do aromaterapii?
Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z aromaterapią powinny zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. Pierwszą istotną kwestią jest to, aby wybierać wyłącznie dobrej jakości, stuprocentowe olejki eteryczne. W sprzedaży znajduje się wiele produktów, które są kompozycjami zapachowymi. Nie nadają się do aromaterapii, zawierają chemiczne substancje mogące mieć wręcz szkodliwe działanie. Olejki eteryczne są ekstrahowane z roślin, całkowicie naturalne i bezpieczne. Intensywny zapach i silne działanie wynikają z tego, że mają one formę skoncentrowaną. Do wytworzenia małej buteleczki olejku trzeba zużywać duże ilości surowca. Nic więc dziwnego, że za taki produkt trzeba zapłacić sporo pieniędzy. Do aromaterapii potrzebny będzie także dyfuzor do olejków, który służy do ich rozpylania po całym pomieszczeniu.
Pięknie pachnąca mgiełka szybko wnika do układu oddechowego. Wystarczy wlać wodę i dodać do niej kilkanaście kropli olejku eterycznego, po czym włączyć dyfuzor, który może działać nieprzerwanie przez nawet kilkanaście godzin. Pamiętać należy o tym, aby olejki eteryczne zawsze przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, chronić przed promieniowaniem słonecznym. Zawartość otwartej butelki powinna zostać zużyta w ciągu trzech lat.
Jakie wybrać olejki eteryczne?
Obecnie można liczyć na mnogość olejków eterycznych, każdy z nich ma unikalny zapach i konkretne właściwości. Oddziałuje na organizm w nieco inny sposób. Jeśli ktoś szuka czegoś na stres i stany depresyjne, to można mu polecić olejek cedrowy i różany. W przypadku zmęczenia sprawdzi się olejek cytrynowy, lawendowy, z limonki.
Przy problemach ze snem rewelacyjnie nadają się olejki z paczuli i werbeny. Do niwelowania bólu głowy świetny będzie olejek miętowy, majerankowy lub z geranium. Z kolei sposobem na złagodzenie bólu mięśni jest stosowanie olejku cyprysowego, lawendowego, miętowego. Przy bólach menstruacyjnych z pomocą przychodzi olejek geraniowy, miętowy i bazyliowy. Na przeziębienie i grypę warto sięgnąć po olejek herbaciany, rozmarynowy, eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy. Olejki eteryczne można kupować pojedynczo, ale równie dobrze sprawdzą się gotowe mieszanki przeznaczone na różne dolegliwości. Nie brakuje olejków na przeziębienie dla dzieci, ból głowy, na komary, lepszy sen itd. Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z aromaterapią, to warto posiłkować się takimi gotowymi produktami, z czasem można eksperymentować i tworzyć swoje unikalne mieszanki. Wymaga to jednak nabycia wiedzy na temat właściwości poszczególnych olejków eterycznych i tego, jak je ze sobą łączyć. Oczywiście praktyka czyni mistrzem, a aromaterapia daje ogromne możliwości.
O czym należy pamiętać podczas stosowania olejków eterycznych?
Olejki eteryczne otrzymuje się różnymi metodami: poprzez destylację parą wodną, wytłaczanie, chemiczną ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi, techniką enfleurage. Nigdy nie należy przyjmować olejków doustnie, bo grozi to poparzeniem przełyku i narządów wewnętrznych. Można je stosować nas skórę, ale najpierw muszą zostać rozcieńczone za pomocą oleju bazowego. Aromaterapia naturalnymi olejkami może polegać na inhalacjach, do których potrzebne będą inhalatory, dyfuzory, kominki. Innym sposobem są masaże całego ciała lub jego konkretnych partii. Można też wykorzystać olejki do robienia gorących i zimnych okładów. Świetnie sprawdzają się podczas kąpieli. Warto dodawać je także do kosmetyków.