DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zadbać o zdrowie swoich jelit?

2024-06-05
Jak zadbać o zdrowie swoich jelit?

Zdrowie jelit zależy nie tylko od odpowiednio zbilansowanej diety, ale także od wielu innych czynników. Na ich kondycję może silnie oddziaływać stres, a nawet problemy z bezsennością. Ponadto, z myślą o prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego należy również pamiętać o prowadzeniu aktywnego trybu życia. Dowiedz się, co dokładnie możesz zrobić w trosce o swoje jelita!

Przestrzegaj zbilansowanej diety

Twoje nawyki żywieniowe mają kluczowy wpływ na zdrowie jelit. Aby zadbać o ich prawidłowe funkcjonowanie, należy ograniczyć spożywanie produktów wzdymających, ciężkostrawnych i o wysokiej zawartości tłuszczu. Zaburzeniom mikroflory jelitowej sprzyjają również nałogi - palenie papierosów oraz picie alkoholu negatywnie oddziałuje na układ trawienny. Co zatem jeść, aby zadbać o jelita? Zaleca się przede wszystkim spożywanie produktów bogatych w błonnik, takich jak pełnoziarniste pieczywo, pełnoziarnisty makaron czy orzechy. Jeśli Twoja dieta jest uboga w ten kluczowy składnik, możesz zdecydować się na jego suplementację.

Nie zapomnij o aktywności fizycznej

Czy wiesz, że na kondycję jelit pozytywnie wpływa prowadzenie aktywnego trybu życia? Regularne ćwiczenia sprzyjają rozwojowi mikroflory, jednakże należy pamiętać o zachowaniu umiaru w codziennych treningach. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny może bowiem negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu trawiennego, przyczyniając się chociażby do zaburzeń w obszarze komórek wyścielających jelita. Najlepiej zatem postawić na umiarkowane ćwiczenia i regularne spacery, jednocześnie unikając wzmożonej aktywności podczas upałów.

Pamiętaj o probiotykach podczas antybiotykoterapii

Antybiotyki bardzo negatywnie wpływają na kondycję jelit, ponieważ niszczą równowagę mikrobioty jelitowej. Usuwają z organizmu nie tylko szkodliwe bakterie, ale także te korzystne na zdrowia, co sprzyja rozwojowi patogenów. Jeśli zatem przyjmujesz antybiotyk, koniecznie musisz pamiętać o zażywaniu probiotyków chroniących jelita. Najczęściej są one dostępne w wygodnej formie kapsułek, a każda z nich zawiera specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii. Probiotyki wspierają naturalną mikroflorę jelitową, a dodatkowo korzystnie wpływają na odporność.

Prowadź zdrowy tryb życia

Nie tylko aktywność fizyczna wpływa na zdrowie jelit, ale również inne obszary dotyczące zdrowego trybu życia. Przede wszystkim ważne jest, aby regularnie się wysypiać, ponieważ bezsenność sprzyja wielu problemom trawiennym. Należy przy tym podkreślić, że już dwie nieprzespane noce mogą spowodować zmiany w mikrobiomie jelit. Istotne jest także unikanie stresu. Jeśli zatem prowadzisz stresujący tryb życia, zastosuj techniki relaksacyjne lub ziołowe leki uspokajające, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Szczególnie permanentny stres może mieć bardzo negatywny wpływ na mikroflorę jelit.

Podsumowanie

Zadbaj o swoje jelita i postaraj się przestrzegać odpowiednio zbilansowanej diety. Nie zapomnij także o prowadzeniu zdrowego trybu życia, pamiętając o aktywności fizycznej. Jeśli natomiast przyjmujesz antybiotyki, koniecznie sięgnij również po leki probiotyczne. Szeroki wybór probiotyków znajdziesz w naszej aptece - wybierz dla siebie odpowiedni suplement!

pixel