DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy i dlaczego warto stosować probiotyki?

2024-07-24
Kiedy i dlaczego warto stosować probiotyki?

Probiotyki są popularnymi preparatami, które większość z nas stosuje wyłącznie podczas antybiotykoterapii. Warto jednak podkreślić, że ich przyjmowanie jest zalecane także w przypadku niektórych dolegliwości zdrowotnych związanych z trawieniem. Sprawdź, kiedy i dlaczego powinieneś sięgnąć po probiotyki!

Probiotyki podczas antybiotykoterapii - co warto wiedzieć?

Probiotyki należy stosować przede wszystkim podczas leczenia antybiotykami. Jeśli o tym zapomnisz, możesz zmagać się z poważnymi dolegliwościami układu trawiennego, w tym uporczywymi biegunkami. Jest to związane ze specyficznym działaniem antybiotyków, które bardzo niekorzystnie wpływają na mikroflorę jelitową - zabijają nie tylko groźne bakterie i wirusy, ale także niszczą dobroczynne drobnoustroje. W efekcie do organizmu mogą dostać się patogenne mikroorganizmy, co stanowi przyczynę uciążliwych dolegliwości trawiennych, takich jak bóle brzucha czy biegunki. Dzięki probiotykom można temu zapobiec, ponieważ dostarczają one specjalne wyselekcjonowane dobre drobnoustroje. Warto też podkreślić, że stosowanie antybiotyków bez tego swoistego zabezpieczenia nierzadko prowadzi także do innych problemów zdrowotnych, na przykład zapalenia śluzówki jamy ustnej.

Kiedy warto przyjmować probiotyki profilaktycznie?

Czy wiesz, że w niektórych sytuacjach lekarze zalecają profilaktyczne stosowanie probiotyków? Dotyczy to przede wszystkim pacjentów, którzy zmagają się z dolegliwościami układu trawiennego. Probiotyki można zażywać profilaktycznie między innymi w przypadku zdiagnozowanego zespołu jelita drażliwego, ponieważ korzystnie wpływają na utrzymanie odpowiedniej mikroflory jelitowej. Zaleca się je również jako środki wspomagające układ immunologiczny, stymulując organizm do walki z infekcjami o różnym podłożu. Co więcej, profilaktyczne stosowanie probiotyków jest także dobrym rozwiązaniem u osób, które często zmagają się z uporczywymi biegunkami. Ponadto, środki regulujące mikroflorę jelitową są zalecane w przypadku otyłości oraz cukrzycy typu drugiego. Należy przy tym podkreślić, że przy profilaktycznym zażywaniu probiotyków bardzo ważne jest, aby dostosować odpowiednie szczepy probiotyczne do konkretnych dolegliwości - najlepiej poprosić specjalistę o przepisanie właściwego preparatu.

Czy należy stosować probiotyki podczas ciąży?

Nierzadko przyjmowanie probiotyków jest zalecane także kobietom w ciąży. W tym przypadku preparaty mają przede wszystkim działanie profilaktyczne. Lekarze przepisują je przede wszystkim przy zwiększonym ryzyku wystąpienia cukrzycy ciążowej lub stanu przedrzucawkowego. Dzięki probiotykom można zapobiec poważnym problemom zdrowotnym i jednocześnie zadbać o zachowanie równowagi mikroflory jelitowej. Stosowanie ich podczas ciąży jest zalecane także w przypadku nawracających zakażeń układu moczowego.

Podsumowanie

Zadbaj o swoje zdrowie i nie zapomnij o przyjmowaniu probiotyków podczas antybiotykoterapii. Pamiętaj, że możesz po nie sięgnąć również profilaktycznie na przykład przed wyjazdem na dalekie wakacje, gdzie flora bakteryjna jest inna, ale w tym przypadku wybór odpowiedniego preparatu powinieneś skonsultować ze specjalistą.

pixel