Obiadki dla dzieci - od kiedy je podawać?

Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala zadbać o prawidłowy rozwój maluszka. W przypadku najmłodszych dzieci ważne jest, aby we właściwym momencie zacząć wprowadzać do codziennego menu nowe smaki. Nie zawsze jednak można jednoznacznie określić, kiedy dokładnie należy podawać pierwsze obiadki. Przeczytaj, co musisz mieć na uwadze, zanim zaczniesz wprowadzać pokarmy stałe!
Harmonogram wprowadzania stałych pokarmów wg specjalistów
Według ekspertów niemowlę przez 6 pierwszych miesięcy powinno być karmione głównie mlekiem matki. Nie oznacza to jednak, że w tym okresie nie należy wprowadzać innych pokarmów. Przyjmuje się, że około 4. miesiąca samo mleko przestaje spełniać zapotrzebowania maluszka na konkretne składniki odżywcze. To właśnie odpowiedni czas, aby zapoznać niemowlę z pokarmami stałymi, w tym z obiadkami w słoiczkach. Według lekarzy należy rozszerzyć dietę maluszka nie wcześniej niż przed 17. tygodniem życia i zarazem nie później niż po 26. tygodniu życia. Jednocześnie zawsze trzeba zwracać uwagę na skład - niektóre gotowe obiadki są dedykowane starszym maluszkom, a inne bez obaw można podawać po 17. tygodniu życia.
Dlaczego nie należy wprowadzać pokarmów stałych przed 4. miesiącem życia?
Rozszerzenie diety niemowlęcia nie może być pochopną decyzją. Lekarze podkreślają, że bardzo ważne jest, aby nie robić tego za wcześnie, czyli przed 17. tygodniem życia. Według najnowszych badań, wprowadzanie pokarmów stałych przed 4. miesiącem życia może przyczynić się do problemów metabolicznych maluszka - dzieci, które za wcześnie zaczęły spożywać obiadki czy musy, przejawiają skłonności do nadwagi.
Obiadki dla dzieci - jak wybrać odpowiednie do wieku?
Gotowe obiadki w słoiczkach są dedykowane niemowlętom w różnych przedziałach wiekowych. Aby wybrać odpowiedni produkt, należy zwracać uwagę na oznaczenia oraz szczegółowy skład. Najszybciej można podawać dzieciom obiadki typu zupki. Przykładem takiej propozycji jest chociażby zupa jarzynowa BoboVita dla dzieci od 4. miesiąca życia. W tym wieku można także wprowadzać warzywa w słoiczkach, takie jak marchewka czy brokuły. Gdy maluszek skończy 6. miesiąc życia, warto urozmaicać dietę o dania mięsne. Dobrym wyborem będzie na przykład dynia z kurczakiem i ziemniakami lub dania z dodatkiem cielęciny. Po 8. miesiącu życia można zacząć wprowadzać obiadki z rybą, w tym propozycje na bazie ryżu. Mniej więcej po roku warto sięgnąć po bardziej złożone dania wieloskładnikowe, jak chociażby warzywa w potrawce z cielęciną czy risotto z indykiem.
Podsumowanie
Zadbaj o zróżnicowaną dietę swojego maluszka i zacznij wprowadzać do jego jadłospisu pełnowartościowe obiadki. Zaufaj renomowanym markom i sięgnij po gotowe dania
takich firm, jak BoboVita czy Ella’s Kitchen. Zróżnicowany wybór obiadków pozwala zapoznać dziecko z wieloma nowymi smakami i przekonać się, które z nich najlepiej wpisują się w preferencje Twojego maluszka. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i zamówienia pożywnych dań dla najmłodszych już od 4. miesiąca życia!