Olejek z opuncji i arganu - eliksiry młodości z dalekiego Maroka
Co łączy olejek arganowy i olejek z opuncji figowej?
Poza długą listą niezwykłych właściwości obu substancji łączy je marokańskie, orientalne pochodzenie. Te zadziwiające swymi właściwościami surowce są pozyskiwane w suchym podzwrotnikowym klimacie. I prawdopodobnie to właśnie trudne warunki wzrostu pozwoliły tym roślinom na zgromadzenie w powstających z nich olejkach wielu cennych składników. Ludzkość nauczyła się z nich korzystać w celach leczniczych i kulinarnych już wieki temu.
Cudowne rośliny sprzed wieków
Opuncja figowa była uważana za roślinę o wyjątkowych własnościach leczniczych już przez Azteków, którzy używali jej, między innymi, do opatrywania ran i oparzeń. W Chinach korzystano z opuncji przy leczeniu ropni, a rdzenni mieszkańcy Ameryki wykorzystywali wywary z opuncji figowej w terapii astmy i krztuśca. Meksykanie od wieków znali i cenili właściwości opuncji figowej, która służyła im do leczenia cukrzycy i wysokiego poziomu cholesterolu.
Podobnie długą historię zastosowania roztacza przed nami płynne złoto Maroka czyli olejek arganowy. Ten eliksir młodości jest znany i stosowany w pielęgnacji już od starożytności. Ponieważ występowanie drzew Argania Spinosa jest ograniczone jedynie do obszaru południowo - zachodniej części Maroka olejek pozyskiwany z nich tradycyjnym sposobem był od wieków uznawany za niezwykle luksusowy kosmetyk.
Czym jest marokański eliksir młodości?
Olejek arganowy - zastosowanie Aby rozpoznać wysokiej jakości olejek arganowy należy zwrócić uwagę na zapach, który powinien posiadać delikatny nieco orzechowy aromat. Olejek ten ma także lekko pomarańczowy kolor. Jako cenny składnik kosmetyków i wyrobów leczniczych z biegiem lat zaczął być pozyskiwany na skalę przemysłową metodą tłoczenia na zimno bądź ekstrakcji. Wspomniana powyżej nazwa olejku nie wzięła się znikąd, a na posiadanie tytułu eliksiru młodości olejek arganowy zasłużył zawartymi w nim przeciwdziałającym starzeniu naturalnymi składnikami. Należą do nich: nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy i linolowy, polifenole, karotenoidy oraz fitosterole. Olejek z nasion drzewa Argania Spinosa jest także bogatym źródłem witaminy E - znanej ze swych właściwości przeciwdziałających oznakom przedwczesnego starzenia się skóry poprzez poprawę nawodnienia i elastyczności naskórka. Odżywcze, regenerujące i ochronne właściwości olejku sprawiają, że jest on idealnym dodatkiem wzbogacającym składy kosmetyków, ale sprawdza się też jako samodzielny preparat. Przykładowe możliwości jego zastosowania to regenerująca kąpiel z kilkoma mililitrami olejku arganowego, masaż ujędrniający okolice skóry objętej cellulitem lub też nawilżanie twarzy niewielką ilością olejku w ramach codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Jak stosować olejek z opuncji figowej?
Olejek z opuncji figowej dzięki doskonałej absorpcji może być stosowany w czystej postaci oraz jako dodatek wzbogacający balsamy, maseczki lub kremy. Podczas codziennych kuracji pielęgnacyjnych doceniany jest za wyraźną poprawę kondycji skóry i włosów. Poprzez wzmocnienie bariery lipidowej naskórka pozwala na optymalne i długotrwałe nawilżenie cery. Dzięki niezwykle wysokiej zawartości polifenoli i tokoferoli stymuluje szybki wzrost nowych i regenerację komórek skóry. Silne właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące zaczerwienienia docenią posiadacze wrażliwych i naczynkowych cer. Charakterystyczny dla olejku z opuncji figowej jest żółtawy odcień pochodzący z obecnych w nim czerwonych i żółtych pigmentów zwanych betalainami. Są to przeciwutleniacze pomagające chronić skórę przed starzeniem się. Chcąc skorzystać z bogactwa właściwości olejku warto włączyć go do codziennej pielęgnacji delikatnie wmasowując go w skórę rano i wieczorem, przed nałożeniem kremu nawilżającego.