Planowanie ciąży - suplementacja

Ciąża stanowi duże obciążenie dla każdej kobiety, dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześniej wzmocnić swój organizm. W tym celu należy sięgnąć po konkretne preparaty, które dostarczą niezbędnych mikro i makroelementów. Sprawdź, co dokładnie warto suplementować, aby poprawić płodność i ogólny stan zdrowia!
Kwas foliowy - stosowanie w okresie prekoncepcyjnym
Czy wiesz, że w ciąży kilkakrotnie wzrasta zapotrzebowanie organizmu na kwas foliowy? Z tego względu lekarze zalecają swoim pacjentkom odpowiednią suplementację, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb. Zaleca się, aby rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego co najmniej pół roku przed planowanym zajściem w ciążę. Należy przy tym podkreślić, że jest to niezbędne zarówno po to, aby zadbać o prawidłowy rozwój płodu, jak i o zdrowie przyszłej mamy. Niedobory mogą prowadzić u kobiet między innymi do niedokrwistości. Szczegółową dawkę ustala lekarz, biorąc pod uwagę indywidualne zapotrzebowanie na kwas foliowy. Przykładowo, w przypadku kobiet otyłych, stosujących antykoncepcję hormonalną lub palących papierosy, zaleca się suplementowanie nawet do 5 mg.
Witamina D - jak suplementować przed zajściem w ciążę?
Suplementacja w okresie prekoncepcyjnym powinna także uwzględniać witaminę D, która ma kluczowy wpływ między innymi na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Jej niedobory mogą skutkować słabszą odpornością organizmu, problemami skórnymi czy bólem mięśni i stawów. Lekarze podkreślają, że w okresie poprzedzającym ciążę należy zwiększyć suplementację witaminy D, najlepiej do 2000 IU. Warto nadmienić, że podobne dawki są zalecane również w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Jakie minerały warto zażywać przed zajściem w ciążę?
Kobiety planujące zajście w ciążę powinny też pamiętać o regularnym dostarczaniu do organizmu kluczowych minerałów. Niestety, nie zawsze uda się zadbać o ich odpowiednie stężenie, stawiając wyłącznie na zbilansowaną dietę. Zazwyczaj lekarze zalecają stosowanie dodatkowej suplementacji. Konieczne może być zażywanie cynku, ponieważ ten pierwiastek wpływa na płodność oraz funkcje rozrodcze. Nie bez znaczenia jest również jod, który bezpośrednio oddziałuje na rozwój płodu - przyjmowanie go w okresie przedciążowym zmniejsza ryzyko wystąpienia niedorozwoju umysłowego i problemów neurologicznych u dziecka. Koniecznie należy także monitorować poziom pozostałych pierwiastków, w tym żelaza i wapnia. W przypadku niedoborów trzeba odpowiednio wcześniej wdrożyć suplementację, co pozwoli zapobiec anemii i wielu innym problemom zdrowotnym. Warto też wspomnieć o stosowaniu choliny, ponieważ właśnie w okresie prenatalnym wzrasta na nią zapotrzebowanie. Ten kluczowy mikroelement kształtuje wiele procesów fizjologicznych, w tym wpływa na dojrzewanie komórek nerwowych płodu.
Podsumowanie
Jeśli planujesz zajść w ciążę, koniecznie musisz zastanowić się nad wdrożeniem odpowiednich suplementów. Szeroki wybór witamin i minerałów znajdziesz w Apteczce Dziecka. Pamiętaj, że dzięki właściwie dobranym preparatom można do maksimum zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu, dlatego tak ważne jest ustalenie ze specjalistą optymalnych dawek.