Poparzenie u dziecka - jak postępować?
Przypadkowe dotknięcie gorącego garnka lub oblanie się świeżo zaparzoną herbatą to tylko przykładowe sytuacje, w których pociecha może ulec poparzeniu. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc jest w tym przypadku priorytetem, aby jak najszybciej ulżyć dziecku. Należy przy tym pamiętać o dostosowaniu działań do rodzaju i stopnia oparzenia. Poznaj więcej szczegółów!
Dostosuj pierwszą pomoc do rodzaju oparzenia
Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia musi być dopasowana do sytuacji. Jeśli mamy do czynienia z oparzeniem prądem elektrycznym, na samym początku należy wyłączyć bezpiecznik zasilania i wezwać pogotowie. Jeżeli pociecha straciła przytomność, trzeba bezzwłocznie przystąpić do resuscytacji. Z kolei przy oparzeniach chemicznych ważne jest, aby najpierw powoli usunąć środek chemiczny, a potem dokładnie przepłukać skórę wodą. Należy także podkreślić, że niezależnie od rodzaju poparzenia, jeśli zajmuje ono powyżej 5% powierzchni ciała, koniecznie trzeba wezwać pogotowie.
Pierwsza pomoc przy lekkich oparzeniach
Jeśli dziecko uległo powierzchniowemu poparzeniu, możesz pomóc mu w domowych warunkach. W pierwszej kolejności należy schłodzić oparzoną skórę - najlepiej zimną wodą lub mokrymi okładami. Ważne jest, aby woda nie była lodowata - w przeciwnym razie można doprowadzić do nieprzyjemnego efektu termicznego i jeszcze bardziej podrażnić skórę. Schłodzone miejsce można zakryć nieprzywierającym opatrunkiem. W domowych warunkach warto też stosować okłady z owiniętego w gazik ogórka lub białego twarogu. Alternatywą mogą być okłady z olejku z dziurawca. Przy lekkim oparzeniu koniecznie należy też zastosować żel hydrokoloidowy. Dobrym wyborem może być na przykład preparat Help4skin, który działa wielotorowo - hamuje parowanie, a przy tym zmniejsza utratę płynu przez naskórek. Warto też sięgnąć po opatrunek w sprayu, który nie tylko wspomaga regenerację, ale także chroni uszkodzoną skórę przed przypadkowym podrażnieniem.
Oparzenia I i II stopnia - co zastosować?
Zimne okłady są zalecane jako pierwsza pomoc również w przypadku poważniejszych oparzeń. Warto też wówczas sięgnąć po silny hydrożel, który może być używany bezpośrednio na pęcherze. Można zdecydować się na żel na oparzenia i skaleczenia Entil, przynoszący natychmiastową ulgę przy zaczerwienieniach i odczuwalnym bólu. Preparat ma silne działanie łagodzące i jest zalecany nawet przy poważniejszych oparzeniach I i II stopnia. Warto też wykorzystać środek wspomagający gojenie się uszkodzonego naskórka. Przykładem może być maść z ozonem Dermozon, którą stosuje się również u dzieci. Preparat wyróżnia się bardzo bogatym składem - poza czynnym biologicznie ozonem znajduje się w nim ozonowana oliwa z oliwek, czyli cenne źródło witamin, minerałów i antyoksydantów.
Podsumowanie
Dzieci są szczególnie narażone na bolesne poparzenia, ponieważ mają cieńszą skórę od osób dorosłych. Ważne jest zatem, aby po udzieleniu maluchowi pierwszej pomocy, sięgnąć po odpowiedni preparat łagodzący. Dzięki delikatnym hydrożelom czy maściom z aktywnym ozonem można znacznie przyspieszyć proces regeneracji skóry.