Reumatyzm - jak się objawia? Jak go leczyć?
Często odczuwasz ból stawów, mięśni lub kości, który znacznie ogranicza Twoją sprawność ruchową? Być może źródłem problemów jest reumatyzm, objawiający się nawet wtedy, gdy nie obciążasz ciała. W przypadku tego schorzenia bardzo ważne jest, aby jak najszybciej postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Poznaj nieco bliżej najczęstsze objawy reumatyzmu i dowiedz się, jak można im zapobiegać!
Co to jest reumatyzm?
Samo pojęcie reumatyzmu w rzeczywistości może odnosić się do około 200 różnych jednostek chorobowych, które wyróżnia nawracający ból w stawach i mięśniach. Poszczególne schorzenia mogą być spowodowane procesem starzenia się kości, czego przykładem jest chociażby osteoporoza czy zwyrodnienia stawów. Nie zawsze jednak reumatyzm wiąże się z wiekiem - dowodem na to są takie choroby reumatyczne jak reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa.
Jak objawia się reumatyzm?
Choroby o podłożu reumatycznym można rozpoznać po charakterystycznych objawach. Warto przy tym podkreślić, że najczęściej pierwsze symptomy pojawiają się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Zwiastują je ogólne objawy złego samopoczucia, które mogą obejmować osłabienie, spadek wagi, utratę apetytu, bóle mięśniowo-stawowe, a nawet podwyższoną temperaturę ciała. Należy jednocześnie zaznaczyć, że bóle stawowe zwykle pojawiają się w obszarze rąk i stóp, stopniowo obejmując niemal całe ciało. Co ważne, nie są one spowodowane kontuzją lub nadwyrężeniem. Charakterystycznym objawem reumatyzmu jest także poczucie sztywności dłoni i stóp, szczególnie odczuwalne z samego rana. W wielu jednostkach chorobowych pojawia się również obrzęk i tkliwość na dotyk. Kluczowe są też problemy ze swobodnym poruszaniem się - w niektórych przypadkach reumatyzm skutkuje trwałą utratą zdolności do pełnego zakresu ruchów. Osoby, które od wielu lat zmagają się z reumatyzmem, mogą również zauważyć u siebie deformację stawów. Do pozostałych objawów zalicza się także pojawienie się zmian miażdżycowych, osteoporozy, stanów zapalnych serca i innych narządów.
Jak leczyć reumatyzm?
Na skuteczność leczenia reumatyzmu wpływa przede wszystkim jak najszybsze postawienie prawidłowej diagnozy. W tym celu należy wykonać pełną diagnostykę laboratoryjną obejmującą wskaźniki zapalne, czynnik reumatoidalny RF oraz przeciwciała Anty-CCP. W leczeniu stosuje się zarówno farmakoterapię, jak i rehabilitację, dostosowaną do stanu pacjenta. Pacjentom najczęściej przepisuje się leki immunomodulujące, przeciwzapalne, sterydowe lub biologiczne, jak na przykład inhibitory oksydazy ksantynowej. Natychmiastową ulgę przynoszą środki przeciwbólowe, zalecane przy chorobie w zaawansowanym stadium. Istotne jest również wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji. Dzięki zróżnicowanym zabiegom fizjoterapeutycznym można znacznie poprawić mobilność stawów.
Podsumowanie
Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, które mogą być związane z reumatyzmem, koniecznie udaj się do specjalisty. Pamiętaj, że odpowiednio przeprowadzone leczenie może szybko przynieść pierwsze efekty. Istotne jest również, aby samemu przeciwdziałać reumatyzmowi - w tym celu należy od najmłodszych lat dbać o utrzymanie prawidłowej postawy ciała, regularnie ćwiczyć i przestrzegać diety bogatej w witaminy i minerały, w tym wapń.