DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Słońce- przyjaciel czy wróg? Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci i dorosłych

2019-08-01
Słońce- przyjaciel czy wróg? Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci i dorosłych

Słońce i jego wpływ na nasze zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że naturalne promienie słoneczne mają dobroczynne działanie na nasz organizm. Dają one naszemu organizmowi sygnał do wydzielania serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Dzięki niej mamy dużo energii. Ściśle związana ze słońcem jest również melatonina. To ona odpowiedzialna jest za regulowanie cyklu dobowego, a także zapewnia nam odpowiednią ilość snu.

Kąpiele słoneczne to samo zdrowie?

Słońce, oprócz wielu omówionych już pozytywnych działań, może również przynieść wiele negatywnych skutków. Dlatego też warto zachować
umiar w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Brak ochrony przeciwsłonecznej zarówno u dzieci, jak i dorosłych to ryzyko wystąpienia:

 

  • udaru słonecznego,

  • raka skóry, czyli czerniaka,

  • oparzenia słonecznego na skórze.

W przypadku tego ostatniego ryzyka, z nim mamy najczęstszy problem w letnie, słoneczne dni. Długa ekspozycja na słońce bez dobrej ochrony kończy się zaczerwieniem skóry, pieczeniem czy też uczuciem bólu. Nie oszczędzajmy więc na profesjonalnych kosmetykach do opalania. Jeśli jednak doszło już do oparzeń czy innych problemów, zwróćmy się do lekarza. W przypadku niewielkich zmian wystarczy użyć specjalnego kremu na oparzenia, który załagodzi pieczenie spowodowane zbyt długą ekspozycją na słońce. Takim specyfikiem jest Thermi Żel na oparzenia.

Jak mądrze korzystać ze słońca?

Oprócz zdrowego rozsądku i wspomnianego umiaru należy również przestrzegać kilku podstawowych zasad korzystania ze słońca. Po pierwsze musimy bezwzględnie stosować kremy z filtrami UV. Unikajmy też słońca w godzinach między 11 a 15, kiedy promieniowanie jest najbardziej intensywne. Pamiętajmy również, że już półgodzinna ekspozycja na słońce pozwoli nam na odczucie dobroczynnego działania promieni słonecznych. Zrezygnujmy więc z wielogodzinnego plażowania. Jeśli boimy się, że opalenizna nie będzie zbyt trwała, wystarczy zastosować masło utrwalające Dermedic Sunbrella. Nasza skóra nie tylko zachowa piękny odcień na dłużej, ale będzie również nawilżona i gładka.

Ważna jest również kwestia aplikowania kosmetyków na słońce. Istotne jest tutaj, aby pamiętać, że danego produktu z filtrem używamy minimum 20 minut przed wyjściem z domu. Dzięki temu składniki aktywne zaczną chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych. Ważne jest także, by powtarzać aplikację kosmetyku co dwie godziny oraz po każdej kąpieli.

Ochrona przed słońcem dla dorosłych – o czym musimy wiedzieć?

Na rynku mamy wiele kosmetyków do opalania. Do wyboru mamy nie tylko balsamy, kremy, ale również sztyfty czy spraye. O ile wybór marki produktu jest kwestią jedynie naszego doświadczenia i upodobania, o tyle jego cechy charakterystyczne są istotne. Kosmetyki na słońce zawierają dwa rodzaje filtrów:

  • mineralne (fizyczny),

  • chemiczne (filtry UVA i UVB).

Ważne jest, by nasz kosmetyk zawierał oba rodzaje tych filtrów. Dzięki temu mamy pewność, że nasza skóra jest wystarczająco dobrze i skutecznie chroniona.

Jak działają filtry?

Filtry fizyczne odbijają lub rozpraszają promienie słoneczne. Mogą także je pochłaniać, a następnie uwolnić w postaci ciepła. Filtry mineralne nie przenikają w głąb skóry, pozostawiają na niej ochronną powłokę. Filtry fizyczne chronią naszą skórę przed promieniowaniem UVB oraz przed częścią promieni UVA.

W przypadku filtrów chemicznych mamy do czynienia z absorbowaniem promieni słonecznych, szczególnie UVB. W dodatku wnikają one w głębsze warstwy naszej skóry. A zatem lepiej i skuteczniej chronią naszą skórę przed niekorzystnym wpływem słońca.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ponadto podstawowym wyznacznikiem dobrego kosmetyku do opalania jest faktor SPF, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB. Dobiera się go do rodzaju naszej skóry, pamiętając o tym, że im ona jaśniejsza, tym wyższy filtr wybieramy. Takim bardzo mocnym kremem ochronnym jest Cera+ Solutions SPF 50. Dla skutecznej ochrony przed słońcem ważne jest, by specyfik chronił nas także przed promieniowaniem UVA. Czytajmy więc dokładnie etykiety znajdujące się na opakowaniach kosmetyków na słońce.

Nie mniej istotną kwestią jest wodoodporność oraz fototrwałość kosmetyków do opalania. Są to niezbędne cechy - nie tylko wówczas, kiedy zamierzamy kąpać się w wodzie. Nasze ciało latem intensywniej się poci, co przyspiesza zmywanie się środka. Dotyczy to nawet tych specyfików, które na etykiecie są oznaczone jako wodoodporne. Utrzymają się na naszej skórze dłużej, ale mimo to warto co jakiś czas ponownie się nimi smarować. Jeśli obawiamy się, że kosmetyki na słońce mogą nas uczulić, wybierzmy te hipoalergiczne. Zawierają one filtry mineralne oraz składniki, które nie wywołują podrażnień.

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci – czym różni się od tej dla dorosłych?

Kosmetyki do opalania w przypadku dzieci możemy stosować już u maluchów powyżej 1. miesiąca życia. Musimy jednak rozglądać się za produktami przeznaczonymi specjalnie dla takich maluchów. Ich cienka i niedojrzała skóra nie stanowi wystarczającej bariery do ochrony jej przed słońcem, chociażby nawet ze składnikami kremów z filtrami UV. Dlatego skóra naszych dzieci wymaga innych kosmetyków – takich jak Cera+ Solutions Emulsja ochronna dla dzieci. Bariera naskórkowa oraz płaszcz lipidowy nie są tak wykształcone, jak u osoby dorosłej. Z uwagi na to, że skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i często skłonna do alergii, do ich ochrony przeciwsłonecznej zaleca się głównie produkty z filtrem mineralnym - szczególnie przez pierwsze 3 lata ich życia. W swoim składzie powinny mieć takie nazwy jak: TitaniumDioxide czy ZincOxide. Filtry mineralne są całkowicie neutralne oraz wykazują bardzo dużą stabilność w wysokich temperaturach. Są również wodoodporne.

A co dla starszych dzieci?

Dla starszych już dzieci możemy wybierać kosmetyki na słońce z filtrem chemicznym. Stosujmy go jednak sporadycznie i postawmy wówczas na bezpieczne, certyfikowane filtry. Niech mają jak najprostszy skład oraz niech będą hipoalergiczne. Na rynku dostępne są również kosmetyki do opalania dla dzieci z filtrami mieszanymi. To również świetna opcja dla maluchów.

Jakie cechy ma zatem dobry kosmetyk na słońce dla dzieci? Otóż powinien być m.in.:

  • bezpieczny, czyli nie zawierać np. sztucznych barwników,

  • odporny na ścieranie,

  • bezbarwny oraz bezzapachowy,

  • działać tylko na powierzchni skóry i nie przenikać do układu krążenia.

A co po opalaniu?

Po opalaniu nasza skóra jest podrażniona i wysuszona. Jeśli chcemy cieszyć się piękną i zdrową opalenizną, musimy zastosować specjalne kosmetyki po opalaniu. Dadzą nam również przyjemne uczucie chłodu i zabezpieczą naskórek przed dalszą degradacją. Taki właśnie efekt zapewni nam Ziaja Sopot Sun Mleczko po opalaniu lub Dermedic Sunbrella Chłodzący balsam. Drugi z produktów możemy kupić w zestawie wraz z mleczkiem ochronnym. Dzięki temu nasza skóra zyska kompleksową ochronę i będziemy cieszyć się piękną opalenizną przez długi czas.

Promienie słoneczne mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, szczególnie w przypadku dzieci. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna to podstawa. Cieszmy się słońcem i korzystajmy z uroków lata rozsądnie.

pixel