W jaki sposób rozszerzyć dietę dziecka?
Mleko mamy lub mleko modyfikowane to jedyny składnik jadłospisu maluszka przez około 6 miesięcy. Po tym czasie należy stopniowo urozmaicać dietę dziecka, wprowadzając do niej nowe produkty. Dzięki temu dostarczysz do organizmu pociechy wiele witamin i minerałów, a przy tym zapoznasz maluszka z nieznanymi dotąd smakami. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku!
Kiedy najlepiej zacząć rozszerzanie diety niemowlaka?
Na początku warto zastanowić się, kiedy dokładnie należy rozszerzyć dietę dziecka. Specjaliści zalecają, aby zacząć wprowadzać nowe produkty około 6. miesiąca życia. Do tego czasu pociecha powinna być karmiona piersią, a jeśli nie jest to możliwe - mlekiem modyfikowanym. Należy podkreślić, że właśnie około 6. miesiąca życia u pociechy wytwarza się zdolność przyjmowania innych pokarmów. Jest to związane między innymi z wykształceniem się umiejętności stabilnego siedzenia. Półroczne niemowlęta zazwyczaj mają już dobrą koordynację nerwowo-mięśniową, co pozwala im kontrolować ruchy szyi. Ponadto, w 6. miesiącu życia najczęściej zanika odruch wypychania z ust produktów stałych. Należy jednak pamiętać, że niektóre dzieci rozwijają się w innym tempie, dlatego czasami konieczne jest chwilowe wstrzymanie się z urozmaiceniem dziecięcego menu. Warto też zaznaczyć, że dziecko trzeba karmić łyżeczką - nowe pokarmy nie powinni być przyswajane przez smoczek.
Jak wprowadzać nowe produkty do diety dziecka?
Rozszerzając dietę dziecka, należy pamiętać, aby kolejne produkty wprowadzać pojedynczo. Dzięki temu w razie potrzeby łatwiej będzie wyeliminować ewentualne czynniki alergizujące. Nie należy poprzestawać na pierwszej próbie - nowy pokarm można proponować nawet kilkanaście razy, oczywiście, jeśli nie wywołuje reakcji alergicznych. Na początku możesz zacząć podawać dziecku kleiki zbożowe, a następnie wprowadzić do diety warzywa. Nieco później zaleca się sięgnąć po owoce. Dopiero na tym etapie można powoli wprowadzać do menu maluszka mięso, ryby i jajko. Warto przy tym podkreślić, że produkty mięsne muszą być lekkostrawne i bez skóry - dobrym wyborem będzie zatem drób, jagnięcina lub mięso królika. Z czasem można je podawać wraz z puree warzywnym lub ziemniaczanym. Następnie zaleca się wprowadzenie ryb, ograniczając się do tłustych ryb morskich. Na koniec możesz urozmaicić dietę pociechy o ugotowane jajka. Pamiętaj, aby w diecie maluszka unikać produktów smażonych oraz nie używać soli i cukru - najlepiej poprzestać na przyprawianiu potraw za pomocą świeżych lub suszonych ziół.
Konsystencja produktów w diecie dziecka - co warto wiedzieć?
Pierwsze nowe produkty w diecie maluszka powinny mieć postać gładkiego puree. Możesz przygotowywać je samodzielnie za pomocą blendera lub stosować gotowe propozycje. W przypadku drugiego rozwiązania świetnym wyborem są chociażby obiadki w słoiczkach od Bobovity o gładkiej konsystencji, dedykowane dzieciom w różnym wieku. Po 7. miesiącu życia można zacząć wprowadzanie produktów drobno posiekanych lub rozgniecionych widelcem. Ważne jest, aby proponować dziecku pokarmy o zróżnicowanej konsystencji. W tym celu najlepiej łączyć gotowe produkty z daniami przygotowanymi samodzielnie.
Podsumowanie
Dzięki rozszerzeniu diety Twój maluszek może poznać nowe smaki i konsystencje, wyrabiając pierwsze preferencje smakowe. Pamiętaj, aby nie poddawać się po pierwszej nieudanej próbie - nawet jeśli dziecko wypycha językiem jedzenie. Czasami dopiero po kilkunastu podejściach maluszek zaczyna akceptować nowe smaki.