DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W oczekiwaniu na maluszka miesiąc po miesiącu - czego spodziewać się po swoim organizmie?

2023-05-08
W oczekiwaniu na maluszka miesiąc po miesiącu - czego spodziewać się po swoim organizmie?

Pierwsza ciąża to nie tylko ogromna radość, ale również stres. Wiele kobiet nie ma pojęcia, jak rozwijające się życie wpłynie na ich zdrowie i samopoczucie. Prawdą jest, że stan błogosławiony stanowi duże obciążenie dla ciała oraz psychiki. W zdecydowanej większości przypadków konieczna jest zmiana stylu życia, co wiąże się z licznymi wyrzeczeniami. Z tego artykułu dowiesz się, jak przebiega wzorowa ciąża. Pamiętaj, aby kierować się intuicją. Jeśli obawiasz się, że reakcje Twojego organizmu są nieprawidłowe, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Treść stanowi pigułkę wiedzy, po bardziej szczegółowe informacje warto odwiedzić specjalne kalendarze ciąży, takie jak na przykład zbiór wiedzy dostępny pod adresem https://spokojnieociazy.pl/porady/kalendarz-ciazy-_c/

Pierwszy miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży to spore wsparcie dla przyszłych mam, które chcą prawidłowo zadbać o siebie oraz nienarodzonego dziecka. Pierwszy miesiąc bardzo często nie daje żadnych objawów. Właśnie dlatego mnóstwo kobiet nie ma pojęcia, że w ich organizmie rodzi się nowe życie. Warto wiedzieć, że po upływie około dwóch tygodni od zapłodnienia, płód osiąga wysokość około 5 mm. U niektórych pań pojawiają się dolegliwości podobne do PMS.

Drugi miesiąc ciąży

W drugim miesiącu ciąży embrion wykształca pierwsze narządy, takie jak płuca, wątroba, żołądek (częściowo), uszy, nos. Już w siódmym tygodniu dziecko może odczuwać dotyk. Wszystko za sprawą rozwijających się palców. Pojawiają się także zalążki podniebienia i szczęki. Niektóre kobiety na tym etapie nie odczuwają żadnych zmian w swoim organizmie. Zdarza się jednak tak, że już w ósmym tygodniu pojawiają się bóle brzucha, mdłości, wymioty, uporczywe zmęczenie.

Trzeci miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży to czas, kiedy dziecko dynamicznie się rozwija. Jak przeczytamy tutaj, maluch zaczyna się poruszać – prostować plecy, obracać głowę, ruszać palcami i nogami. Warto jednak zaznaczyć, że aktywność szkraba nie jest jeszcze wyczuwalna przez kobietę. Ciało dziecka może osiągnąć długość nawet 8 cm. U ciężarnej nasilają się mdłości i wymioty. Zmęczenie sprawia, że wiele przyszłych pań potrzebuje kilku dodatkowych godzin snu. Może pojawić się wzmożony apetyt, który jest naturalną reakcją organizmu. Przyszłe mamy borykają się ze zmianami hormonalnymi, co zwiększa prawdopodobieństwo zmiennych nastrojów oraz silnych (często niezrozumiałych) emocji.

Czwarty miesiąc ciąży

Narządy dziecka zaczynają pracować, jednak nie są one w stanie działać prawidłowo poza organizmem matki. Skóra malucha zyskuje różowy odcień. Czwarty miesiąc to czas intensywnego rozwoju. Poważne zmiany zachodzą także w ciele ciężarnej. Zwiększona macica wyczuwalna jest przez brzuch. Brodawki sutkowe, pieprzyki, piegi, znamiona stają się ciemniejsze. Naturalny jest wzrost tętna czy zaburzenia koncentracji. Większość uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego zanika, ale nie jest to regułą, ponieważ mogą one potrwać o wiele dłużej. Ucisk na miednicę skutkuje częstym oddawaniem moczu – ta dolegliwość nierzadko utrzymuje się aż do porodu. Dotyczy to również sączenia się wydzieliny z piersi czy zwiększonego owłosienia twarzy.

Piąty miesiąc ciąży

Dziecko zaczyna odczuwać zmiany temperatur. Wyraźnie słyszy dźwięki płynące z otoczenia i uczy się je rozpoznawać. W czwartym miesiącu szkrab zaczyna również odróżniać smaki. Długość ciała osiąga nawet 25 cm, a waga 400 g. Jego rysy twarzy są doskonale widoczne. Przyszła mama wyczuwa ruchy nienarodzonego potomka. W piątym tygodniu wiele kobiet wygląda promiennie, jednak mogą pojawić się takie objawy jak np.:wzdęcia, zaparcia, gazy,zgaga, wzmożone łaknienie, żylaki, pajączki, rozstępy, ból kręgosłupa w dolnym odcinku.

Szósty miesiąc ciąży

Szósty miesiąc to czas rozwoju układu nerwowego dziecka. Jego szkielet ulega wzmocnieniu, waga wzrasta do około 500 g, a długość do 28 cm. Macica staje się jeszcze bardziej uwidoczniona, a brzuch przybiera charakterystyczny kształt. W większości przypadków męczące objawy gastryczne ustępują, jednak hemoroidy, rozstępy, żylaki, zmiany skórne, zgaga, ból kręgosłupa to częste dolegliwości.

Siódmy miesiąc ciąży

Dziecko gromadzi tkankę tłuszczową, dzięki czemu jego waga może przekroczyć 1000 g, a długość 40 cm. Ponadto zaczyna ono odczuwać ból. Ciało kobiety jest mocno obciążone, a rosnący brzuch może utrudnić swobodne przemieszczanie się. Niemałym problemem są także objawy ze strony kręgosłupa, które utrudniają przyjęcie wygodnej pozycji nawet podczas leżenia. Zachodzi duże prawdopodobieństwo pojawienia się obrzęków nóg i stawów kolanowych.

Ósmy miesiąc ciąży

Szkrab może ważyć nawet 2000 g i mierzyć 45 cm! Zmienia się również jego pozycja w łonie matki – jego główka skierowana jest do dołu. Jego narządy wewnętrzne osiągają ostateczną formę. Zachodzą gwałtowne zmiany w funkcjonowaniu narządów rodnych i mózgu dziecka. Rosnący brzuch oznacza dla przyszłej matki nasilenie objawów z poprzedniego miesiąca. Warto wspomnieć także o zatrzymywaniu wody w organizmie – prowadzi to do puchnięcia nóg i rąk. 

Dziewiąty miesiąc ciąży

Dziecko jest gotowe do opuszczenia ciała matki. Średnia masa ciała pod koniec dziewiątego miesiąca to 3550 g, a wzrost 55 cm. Dla kobiet jest to czas wyjątkowych emocji związanych z przyjściem na świat potomka. Duży brzuch, obrzęki kończyn, bóle kręgosłupa, mięśni i stawów – wszystko to sprawia, że panie na finiszu ciąży mają problemy nie tylko ze swobodnym przemieszczaniem się, ale również wykonywaniem prostych czynności dnia codziennego.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel