DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Witamina B2 - jakie ma funkcje i jak objawia się niedobór?

2024-02-21
Witamina B2 - jakie ma funkcje i jak objawia się niedobór?

Czy wiesz, jakie funkcje w organizmie pełni ryboflawina, czyli witamina B2? Ten organiczny związek chemiczny wpływa między innymi na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz bierze udział w procesach utleniania. Niedobory witaminy B2 mogą skutkować problemami skórnymi, pogorszeniem ostrości wzroku, a nawet zaburzeniami oddychania. Sprawdź, jak ważną funkcję w organizmie pełni ryboflawina!


Dlaczego witamina B2 jest tak ważna dla organizmu?

Witamina B2 uczestniczy w wielu kluczowych procesach organizmu, dlatego trudno nie docenić jej znaczenia dla naszej kondycji zdrowotnej. Jest ona odpowiedzialna między innymi za dostarczanie tlenu do soczewki oka, dzięki czemu chroni przed zaćmą. Ryboflawina bierze także udział w produkcji kortyzolu, czyli hormonu o działaniu przeciwzapalnym. B2 wspomaga też procesy magazynowania energii oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników. To od niej zależy również odpowiednia praca układu krwionośnego. Warto też wspomnieć, że ryboflawina oddziałuje na błony śluzowe i wraz z witaminą A wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie.


Jak objawia się niedobór witaminy B2?

Niedobór witaminy B2 może się objawić dolegliwościami skórnymi. Niski poziom ryboflawiny często powoduje pogorszenie się stanu skóry, co najczęściej przejawia się uciążliwym świądem lub zaczerwienieniami. Objawem niedoboru witaminy B2 mogą być także nawracające zajady, pleśniawki lub pękanie ust. Warto też wspomnieć o dolegliwościach związanych ze wzrokiem, w tym pogorszeniu się ostrości widzenia, łzawieniu oczu, a nawet uszkodzeniu rogówki. Sygnałem ostrzegawczym są również schorzenia układu nerwowego. Skutkiem niedoboru ryboflawiny mogą być problemy z koncentracją, bezsenność czy zaburzenia pamięci. Osoby, które dostarczają do swojego organizmu za mało witaminy B2 często także skarżą się na bóle głowy, pogorszenie się kondycji włosów, a nawet stany zapalne gardła i problemy z oddychaniem.


Jak zapobiec niedoborom witaminy B2?

Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie można zapobiec niedoborom ryboflawiny. Zastanawiasz się, które produkty spożywcze są najbogatszym źródłem witaminy B2? Przede wszystkim należy wymienić mięso i wędliny - zarówno wieprzowe, jak i drobiowe. Bogatym źródłem witaminy B2 są także migdały, jajka, pestki słonecznika, groch oraz sery - zarówno białe, jak i dojrzewające. Jeśli zaś chodzi o warzywa i owoce, ryboflawinę znajdziesz przede wszystkim w fasoli, szpinaku, bananach, truskawkach, awokado, liczi, mango, jagodach i czarnych porzeczkach. Pamiętaj, że zachowanie odpowiednio zbilansowanej diety nie jest prostym zadaniem. Jeśli uważasz, że Twoje codzienne menu nie dostarcza do organizmu wystarczającej ilości witaminy B2, zastanów się nad dodatkową suplementacją - dobrym wyborem będzie na przykład Naturell Witamina B Complex Forte w formie tabletek.

Podsumowanie

Zastanów się, czy Twoje codzienna dieta dostarcza odpowiednich ilości witaminy B2. W razie potrzeby pomyśl też nad zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych i postaraj się wzbogać swoje posiłki o produkty będące źródłem ryboflawiny. Możesz też zdecydować się na wdrożenie z suplementacji, na przykład w formie łatwo przyswajalnych tabletek.

pixel