DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Witaminy poprawiające wzrok- jak komponować dietę, by mieć zdrowe oczy

2022-09-14
Witaminy poprawiające wzrok- jak komponować dietę, by mieć zdrowe oczy

Oczy nie tylko są, jak to się nieco poetycko mówi "zwierciadłem duszy", ale przede wszystkim niezwykle istotnym receptorowym narządem zmysłu wzroku, dzięki któremu możemy widzieć to co otacza nas dookoła. Właśnie dlatego warto o nie dbać w codziennym życiu.

Wiele osób zastanawia się, jakie witaminy brać na poprawienie jakości wzroku. Szczęśliwie istnieje szereg suplementów witaminowych, które są świetnym i sprawdzonym sposobem na uzyskanie składników odżywczych, niezbędnych dla zdrowych oczu, a ich przyjmowanie wcale nie musi się wiązać ze zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Jak poprawić wzrok korzystając z suplementów diety? O tym w poniższym artykule.  

Witaminy dla zdrowych oczu

 Zacznijmy od początku alfabetu - witamina A (beta-karoten), jest jednym z podstawowych składników odżywczych zapewniających optymalne zdrowie oczu. W parze z nią idzie zapotrzebowanie na  witaminę C. W badaniach wykazano, że obie te witaminy obniżają ciśnienie w oku, co może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju jaskry. Wspomniany beta-karoten wiąże się również z mniejszym ryzykiem rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, czyli tego obszaru w siatkówce oka, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za ostre widzenie. Królik Bugs z pewnością polecił by tutaj smaczną marchewkę, a co do witaminy C - oczywiście na talerzu znaleźć powinny się owoce cytrusowe, a także dynia czy słodkie ziemniaki.   

Badania medyczne dowodzą także, że niezwykle ważna dla zdrowia oczu jest witamina E oraz luteina. Wiele badań wykazało, że te dwa składniki odżywcze mogą pomóc opóźnić rozwój zaćmy. Spełniają zresztą to samo zadanie, co filtry przeciwsłoneczne dla skóry, chroniąc oczy przed nadmiernym oddziaływaniem promieni UV. Zielona rzepa, sałata rzymska i brokuły to dobre źródła tych dwóch składników odżywczych. Jajka są kolejnym doskonałym źródłem luteiny.  

Luteina - co należy wiedzieć?  

O ile rola witamin w zdrowym odżywianiu jest powszechnie znana, o tyle zastanawiać może nieco tajemnicze słowo "luteina". Warto zatem dowiedzieć się na jej temat czegoś więcej.  

Luteina to nic innego jak żółty barwnik ksantofilowy (organiczny związek chemiczny), a więc taki, którego zadaniem jest neutralizowanie wolnych rodników tlenowych oraz wspomaganie procesów fotosyntezy. Przekładając z polskiego na nasze, ten składnik występujący między innymi w zielonych warzywach, ma potężną moc ochrony naszego wzroku przed światłem.   

Suplementy na wzrok z luteiną

 W aptekach dostępne są kapsułki lub tabletki zawierające właściwą ilość luteiny. Właściwą, czyli jaką? Otóż badania wskazują, że optymalna ilość lutein niezbędnych w dawce dziennej dla naszego organizmu wynosi około 5 miligramów na dobę. Taka ilość potrafi znacznie poprawić jakość widzenia już po kilku miesiącach suplementacji.   Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju dawkowanie należy wstępnie ustalić ze swoim lekarzem. Takie suplementy są dostępne bez recepty i jest niezwykle istotne by brać je z głową. No i nie wolno zapominać, iż dbałość o dobry wzrok nie powinno się ograniczać jedynie do zażywania tabletek z luteiną. Równie ważny jest zdrowy sen i odpoczynek od komputera.

pixel