DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wszystko o suplementacji wapnia- porady i zalecenia  

2023-02-01
Wszystko o suplementacji wapnia- porady i zalecenia  

Wapń to jedna z najbardziej kluczowych substancji mineralnych w organizmie człowieka. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jej suplementacji, a także zapoznać się z najważniejszymi poradami oraz zalecenia dotyczącymi przyjmowania wapnia.  

Właściwości wapnia

Wapń jest jednym z makroelementów, które występują w ludzkim organizmie. Jego największe stężenie znajduje się w kościach oraz zębach, dlatego ma bardzo duży wpływ na ich zdrowie. Wapń pełni wiele funkcji w organizmie. Jest aktywatorem licznych enzymów, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, a także wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni.  

Kto powinien suplementować wapń?

Kobiety oraz mężczyźni w wieku od 19 do 65 lat powinni spożywać każdego dnia 1000 mg/dl wapnia. Ilość ta zwiększa się do 1200 mg/dl powyżej 65 roku życia, dlatego bardzo często suplementacja wapnia zalecana jest seniorom. Wraz ze starzeniem się organizmu zmniejsza się gęstość mineralna kości, która może być odczuwalna nawet po kilku latach od rozpoczęcia tego procesu. Suplementacja wapnia polecana jest także w przypadku stosowania diety bezmlecznej, w której ogranicza się wapń pochodzący z naturalnych źródeł. Większe zapotrzebowanie na wapń mają również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.  

 

Jak suplementować wapń?

Standardowo zaleca się przyjmowanie 1200 mg wapnia każdego dnia. Jest to optymalna wartość, która wpływa na zmniejszenie się ryzyka złamań kości. Jednak nie powinno się przekraczać dawki 2500 mg na dobę, ponieważ nadmierne spożycie wapnia może skutkować ograniczeniem wchłaniania pozostałych składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez oraz cynk. Suplementy wapnia najlepiej przyjmować w trakcie posiłków, ponieważ wtedy mają najefektywniejsze działanie. Jednorazowo powinno się przyjmować minimum 500 mg wapnia. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie najwyższej skuteczności wchłaniania.  

Na co zwrócić uwagę?

Podczas suplementacji wapnia warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim przyjmowanie wapnia warto połączyć z jednoczesnym spożywaniem witaminy D3, która jest odpowiedzialna za wchłanianie wapnia z jelit, a także utrzymanie jego optymalnego stężenia we krwi. Witamina D3 wpływa także na regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej, dlatego jest tak istotna. Osoby przyjmujące wapń powinny zwrócić również uwagę na stosunek wapnia do fosforu, który powinien wynosić 1:1. Wśród polecanych suplementów wapnia można wyszczególnić produkt, które zawiera w swoim składzie jednocześnie wapń oraz witaminę D3 i K2, dzięki czemu nie trzeba przyjmować poszczególnych składników osobno.  

Konsekwencje niedoboru wapnia

Niedobór wapnia może prowadzić do wystąpienia wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, które są przede wszystkim związane z układem kostnym. Wśród nich można wymienić przede wszystkim demineralizację kości. Dodatkowo niedobór wapnia może zwiększać ryzyko złamań kości, kontuzji, a także pojawienia się takich schorzeń jak osteoporoza oraz paradontoza. W przypadku dzieci zwiększone jest ryzyko występowania krzywicy, która w niekorzystny sposób wpływa na rozwój. Długotrwały niedobór wapnia może także przyczyniać się do pojawiania się problemów na tle psychicznym, na przykład depresji lub nerwicy.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel