Wyciąganie kleszcza - jak robić to poprawnie?
Każdy spacer w pobliżu wysokich łąk, drzew i krzewów, wiąże się z ryzykiem złapania kleszcza. Dlatego też po każdym wyjściu należy dokładnie sprawdzić, czy kleszcz się nigdzie nie pojawił. Jeśli tak się stanie, to oczywiście należy skutecznie pozbyć się go ze skóry. Trzeba to zrobić umiejętnie, aby wyjąć go w całości. A zatem sprawdź, jak krok po kroku należy poprawnie go wyciągać!
Wyciągnij kleszcza przy pomocy odpowiednich narzędzi
Jeśli chcesz szybko usunąć kleszcza ze swojej skóry, najlepiej zaopatrz się w specjalny zestaw do jego usuwania. W zależności od wybranego kompletu może on zawierać szczypczyki lub po prostu zwykłą pęsetę. Zanim przystąpisz do usuwania, włóż rękawiczki jednorazowe. Następnie mocno chwyć kleszcza za główkę jak najbliżej skóry. Gdy już pewnie go chwycisz, należy wyjąć pajęczaka szybkim, pionowym ruchem do góry. Możesz go zutylizować lub włożyć do probówki, aby oddać do badań pod kątem nosicielstwa wybranych chorób. Obszar po wkłuciu musisz dokładnie zdezynfekować, na przykład za pomocą spirytusu salicylowego lub płynu antybakteryjnego, bądź też środkiem z octenidyną. Pamiętaj, aby zdezynfekować także użyte przez Ciebie narzędzia. Po usunięciu kleszcza musisz obserwować miejsce wkłucia, a w przypadku pojawienia się zaczerwienień należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Zestaw do wyciągania kleszcza z płynem zamrażającym - jak działa?
Alternatywą dla zwykłej pęsety może być specjalny zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy z płynem zamrażającym. Przykładem jest Kick the tick Expert, który składa się z aplikatora z pojemnikiem aerozolowym oraz przyrządem do wyciągania. W tym przypadku, zanim przystąpisz do usuwania kleszcza, musisz odbezpieczyć aplikator, a następnie nacisnąć do oporu jego przycisk i zaaplikować pełną dawkę preparatu. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć, pamiętając, że czas pomiędzy podawaniem dawek musi być krótszy niż trzy sekundy. Następnie należy zabezpieczyć aplikator i przystąpić do wyciągnięcia kleszcza. Dzięki zastosowaniu środka zamrażającego można skutecznie zahamować wydzielanie przez pajęczaka zakaźnej śliny. Co więcej, zaaplikowany preparat tworzy na owadzie dodatkową powłokę, ułatwiając usunięcie go w całości.
Co zrobić, gdy część kleszcza pozostanie w skórze?
Niekiedy nawet przy zachowaniu maksimum precyzji nie udaje się wyciągnąć kleszcza w całości. Zdarza się także, że nie jesteśmy pewni, czy w skórze nie pozostała część głowowa. Niektórzy błędnie uważają, że w takiej sytuacji należy jak najszybciej pozbyć się resztek, wydrapując je lub usuwając za pomocą ostrych narzędzi. Tymczasem taka ingerencja może być bardzo szkodliwa - jeśli dojdzie do naruszenia ciągłości naczyń skóry, możliwe jest przeniknięcie do krwi uwolnionych przez pajęczaka drobnoustrojów. Lepiej zatem po prostu poprzestać na dezynfekcji, dokładnie odkażając obszar po wyciągnięciu kleszcza. Nawet jeśli rzeczywiście pozostał w skórze fragment głowowy, nie wpłynie to na zwiększenie ryzyka zakażenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w skórze została większa część kleszcza - wówczas najlepiej pozbyć się resztek pęsetą lub jałową igłą. Warto jednak pamiętać, aby w razie wątpliwości zawsze pojechać do lekarza, który sprawdzi, czy rzeczywiście pajęczak został prawidłowo usunięty.
Podsumowanie
Po każdym spacerze dokładnie obejrzyj swoje ciało, jak również sprawdź dzieci, aby upewnić się, czy nie zostaliście zaatakowani przez kleszcza. Przygotuj się na tę ewentualność i zaopatrz się w zestaw do wyciągania tych uciążliwych pajęczaków. Pamiętaj także o środkach dezynfekujących, aby po usunięciu kleszcza dokładnie przeczyścić skórę. Jeśli jednak obawiasz się, że nie wyjąłbyś pajęczaka prawidłowo, lepiej skorzystaj z pomocy specjalisty lub bliskiej osoby, która potrafi to robić.