DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST i ORLEN PACZKA PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 70 ZŁ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Olejki eteryczne w walce z przeziębieniem

2022-10-26
Olejki eteryczne w walce z przeziębieniem

Wiele osób sięga po preparaty apteczne, gdy tylko pojawi się katar, ból gardła, gorączka. Przeziębienie nie wymaga jednak leczenia, organizm potrzebuje odpoczynku, nawodnienia, wzmocnienia układu odpornościowego. Oczywiście w celu złagodzenia uporczywych objawów chorobowych można zastosować różne metody, ale warto w pierwszej kolejności postawić na naturę. Pomogą rozmaite zioła, naturalne witaminy i fitozwiązki, olejki eteryczne. Aromaterapia towarzyszy człowiekowi od wieków, dostępne są nawet specjalne mieszanki olejków na przeziębienie. Warto mieć je pod ręką, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy wskazujące na infekcję.  

Aromaterapia przy przeziębieniu  

Jest mnóstwo olejków eterycznych, które świetnie sprawdzają się w przypadku przeziębienia. Mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Oczywiście zawsze należy zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo silne działanie wykazuje olejek z oregano, który stanowi naturalny antyseptyk. Jeśli ktoś zmaga się z katarem, kaszlem i zatokami, to warto sięgnąć właśnie po olejek z oregano. Przy przeziębieniu rewelacyjny będzie również olejek z drzewa herbacianego ze względu na właściwości antybakteryjne.

Dobrze znanym sposobem jest także używanie rozgrzewającego olejku kamforowego. Wciera się go w skórę, co powoduje jej przekrwienie. Jest to bardzo pomocne przy katarze, infekcjach dróg oddechowych, bólach mięśniowych. Zaleca się wcierać pod klatkę piersiową i plecy.

Niezawodny jest także olejek eukaliptusowy, dzięki któremu można lepiej oddychać. Wspaniale sprawdza się do inhalacji, można nim także nacierać klatkę piersiową i dodawać do kąpieli. Przy przeziębieniu nie może zabraknąć również olejku pichtowego, który w naturalny sposób odtyka zapchany nos.  Godnym uwagi produktem dla osób borykających się z przeziębieniem jest olejek miętowy. Służy do łagodzenia kaszlu, pomaga również odetkać zapchane przewody nosowe. Będzie odpowiedni do inhalacji i nacierania.

Jak stosować olejki eteryczne na przeziębienie?  

Bardzo ważne w przypadku każdego olejku eterycznego jest to, aby nigdy nie stosować ich bez rozcieńczenia. Zawsze trzeba je rozpuszczać, najlepiej w oleju bazowym, aby uniknąć poparzeń. Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego należy uważać, aby nie podrażnić skóry ani błon śluzowych. Kolejną kwestią jest zaczynanie od niewielkich ilości i obserwowali reakcji organizmu. Niektóre osoby mogą być uczulone na substancje zawarte w poszczególnych olejkach. Trzeba wobec tego przeprowadzić w pierwszej kolejności test skórny, aby wykluczyć przeciwwskazania do stosowania. Kolejną kwestią jest używanie wyłącznie dobrej jakości olejków eterycznych, stuprocentowych. Olejki zapachowe nie mają właściwości leczniczych, zawierają chemiczne substancje, które mogą wręcz zaszkodzić. Ważne jest stosowanie olejków zewnętrznie, nie należy przyjmować ich wewnętrznie. Najlepiej sprawdzają się jako dodatek do kąpieli, inhalacji. Warto mieć włączony dyfuzor w trakcie choroby, co stanowi bezpieczny sposób na oddychanie powietrzem zawierającym związki lotne zawarte w olejkach eterycznych.

pixel